Ana Sayfa » Adana » Adana Kebap – Yöresel Adana Kebap Tarifi ve Püf Noktaları

Adana Kebap – Yöresel Adana Kebap Tarifi ve Püf Noktaları

Sponsorlu Bağlantılar

Adana Kebap Nedir? Adana Kebap Nasıl Yapılır?

Dünyaca ünlü kebap çeşitlerinden birisi de Adana Kebaptır. Adana Kebap isimli bu dünyaca ünlü yemek Adana Ticaret Odası tarafından tescillenmiş ve Türk kültürünün de en önemli yemeklerinden birisidir. Bir tür et yemeği olan Adana kebap satıra benzer bir bıçak ile elde kıyılan parça etten yapılan bir kebap çeşididir.

Ayrıca bakınız;

Yöresel Adana Yemekleri

Adana Kebap

Sponsorlu Bağlantılar

Adana Kebap Eti Nasıl Hazırlanır?

Adana yaylalarında yetiştirilmiş yöreye has koçların etinden olması gerekiyor. Ayrıca koç en az 1 yaşında olacak. Böyle bir koçu kestikten sonra etin yağlarını, sinirlerini, damar ve zarlarını mutlaka alın. Eti bu işlemden geçirdikten sonra 1 gün dinlendirin. Daha sonra bu eti “Zırh” olarak isimlendirilen keskin bıçakla iyice kıyın.

Yağ olarak da kestiğiniz koçun kuyruk yağını kullanacaksınız. Miktarına gelince ne kadar et kullanacaksanız bu etin %30 kadar da kuyruk yağı kullanmalısınız. Örneğin 50 kilogram bir et için 15 kilogram kuyruk yağı kullanmalısınız. Bu kuyruk yağını da iyie kıydıktan sonra et ile kuyruk yağını karıştırıp üzerine de kırmızı pul biber ve tuz ilave edip iyice yoğurun. Yoğurma işleminden sonra bu karışımı keskin bıçağınızla yine kıyın ve yaklaşık 5 saat dinlendirin. Daha sonra Adana Kebap için özel olarak yapılmış şişlere bu eti sıvazlayarak yapıştırın. Bu şişlerin ölçüleri 120-90 cm X 3 cm X 0.5 cm’dir.

Şişlere sıvazladığınız bu etleri yaklaşık 1 saat dinlendirin. Etler bu şekilde dinlendirildiği zaman etteki bütün su gidecektir. Sonrasında ise etleri ateşe koyun ama öncesinde etlerin şişten ayrılmaması için elinizi suya az batırıp etlerin üzerinde gezdirin. 1 porsiyon Adana Kebap 180 gram’dır. 1.5 Adana Kebap ise yaklaşık 270 gramdır.

Adana Kebap Nasıl Pişirilir?

Ateşte kullanacağınız yakıt meşe odunu olmalıdır. Ateş ise alevsiz ve durgun olacak. Şişteki etler koyu kahverengine döndüğünde etleri ateşten alın. Etler ateşte iken şişleri sık sık çevirin. Pişirme esnasında etten akan yağlar pide ekmeği ile alınır. Eğer etin bu yağlarını almazsanız yağlar ateşe düşer ve ateşi alevlendirir. Bu durumda Adana Kebabın gerçek tadını bozar. Adana Kebap, tescillenmiştir ve üretim yapmak için Adana Ticaret Odası’ndan izin almanız gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adana Kebap Nasıl Servis Edilir?

Adana Kebabın hazırlanması ve pişirilmesi kadar servis edilmesi de çok önemlidir. Adana Kebaba has bir servis şekli vardır. Adana Kebabın yanında közlenmiş biber ve domates olacak. Ayrıca mevsim salatası, soğan salatası, ezme ve nane/maydonoz/süs biberi/limon tabağı da olması gerekir.

şalgam suyu

İçecek olarak da ayran veya yine Adana’ya özgü şalgam suyu içilir.

 


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?