Ana Sayfa » Adana » Adana Yemekleri – Adana’nın Yöresel Yemekleri

Adana Yemekleri – Adana’nın Yöresel Yemekleri

Sponsorlu Bağlantılar

Adana’nın Yöresel Yemekleri

Dünyanın en meşhur yemeklerinden bazıları Adana mutfağından çıkmıştır. Özellikle etin Adana mutfağındaki yeri bir başkadır. Şimdi sizlere Adana mutfak kültüründe yer alan en önemli yemekleri ve Adana’nın yöresel yemeklerini tanıtacağız.

Adana mutfağı oldukça zengindir. Adana yöresel yemeklerinde en çok kullanılan malzemeler acı, ekşi, narenciye, deniz ürünleri, zeytinyağı ve yeşilliktir. Ama herşey bir yana et Adana yöresel yemeklerinin vazgeçilmezidir ve bütün yemeklerde et vardır. Yöresel yemeklerde Adana denince akla ilk gelen tabi ki Adana Kebaptır. Ayrıca şalgam suyu ve meyan kökü de Adana’nın en ünlü yöresel lezzetlerindendir. Adana Ticaret Odası büyük bir başarıya imza atmış ve Adana’ya özgü Adana Kebabı tescilletmiştir. Dolayısıyla Adana Kebap yapan restoran, lokanta gibi yerlerde denetlemeler yapılmaktadır. Gerekli hijyen ve standartlara uyulması zorunludur.

Bol miktarda kullanılan diğer malzemeler ise un, bulgur, süt, yoğurt, peynir ve çökelektir. Çorbalar, sebze yemekleri ve tatlılarda Adana’nın vazgeçilmez menüleri arasındadır. Çorbalardan hamur çorbası, yüzük çorbası ve düğün çorbası, sebze yemeklerinden süllüm, mercimekli ıspanak başı ve kabak çintmesi, bulgur yemeklerinden ekşili topalak, sarımsaklı köfte, içli köfte ve sakatat dolması, tatlılardan ise karakuş tatlısı, taş kadayıfı ve halka tatlısı yöreye ait lezzetlerdendir.

Adıyaman Fotoğrafları 2

Sponsorlu Bağlantılar

Adana Mutfağı’nın diğer ünlü yemekleri ise şunlardır:

Adana Yemekleri Listesi

Yukarıdaki linklere tıklayarak yemeklerin her birinin tarifinin yer aldığın ve yemeğin hikayesinin yer aldığı yazılara ulaşabilirsiniz.


Benzer Yazılar

Yorum (5)

 1. mhmet dedi ki:

  Canim cekti

 2. işçi dedi ki:

  canım çekti getirinde yiyek bende adanalıyım

 3. Adanalı dedi ki:

  Adanalıyık Allah’ın adamıyık

 4. teşekkürler dedi ki:

  çokkkk teşekkürler çok öğrendiğm yemek oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?