Ana Sayfa » Adıyaman » Adıyaman’ın Doğal Güzellikleri

Adıyaman’ın Doğal Güzellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Adıyaman’ın Doğal Güzellikleri

Adıyaman tarihi bakımdan çok zengin bir geçmişe sahiptir. Adıyaman’da geçmişten günümüze birçok kaleler, camiler, kiliseler, ören yerleri, antik kentleri ve daha birçok tarihi yapılar mevcut. Adıyaman’ın bütün bu tarihi güzellikler bir bir görülmesi gereken yerlerdir ve keşke görebilsek. Ama bütün bunların dışında bir de Adıyaman’ın kendine özgü, fiziki şartlarından, bitki örtüsünden ve ikliminden kaynaklanan birçok doğal güzellikleri de bulunmakta. Bunlar genellikle yaylalar, şelaleler, göller, nehirler, dağlar ve daha neler neler…

Adıyaman Nemrut Dağı

Adıyaman Nemrut Dağı-33

Nemrut Dağı, Adıyaman’ın Kahta ilçesi yakınlarında bulunan bir doğal güzelliktir. 2.150 metre yüksekliğinde olan Nemrut Dağı, Toros Dağları içinde bulunur. 1988 tarihinde milli park olarak ilan edildi. Tarihi açıdan benzersiz olan Nemrut Dağı’nın en büyük özelliği 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Adıyaman Çelikhan İçmesi

Adıyaman Çelikhan İçmesi

Çelikhan İçmesi, Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine bağlı bir doğal güzelliktir. Çelikhan ilçesinin kuzeydoğusunda bulunan Çelikhan İçmesinin ilçeye mesafesi ise 23 kilometredir. Çelikhan İçmesinin suyu birçok rahatsızlığa iyi geldiği için oldukça rağbet görmektedir. Böbrek taşı düşürme başta olmak üzere mide, karaciğer, safra kesesi ve bağırsak rahatsızlıkları faydası vardır. Ayrıca sağlıklı zayıflama içinde bu kayağın faydası olduğu belirtilmektedir.

Adıyaman Besni İçmesi

Adıyaman Besni İçmesi

Sponsorlu Bağlantılar

Besni İçmesi, Adıyamanın Besni ilçesine bağlı bir doğal güzelliktir. Besni ilçesinin kuzaydoğusunda bulunan Besni İçmesinin ilçeye mesafesi ise sadece 6 kilometredir. Besni İçmesinin suyu birçok rahatsızlığa iyi geldiği için oldukça rağbet görmektedir. Böbrek taşı düşürme başta olmak üzere kronik kabızlık, mide iltihablanması ve bağırsak rahatsızlıkları faydası vardır.

Adıyaman Kotur İçmesi

Adıyaman Kotur İçmesi

Kotur İçmesi, Adıyaman merkeze bağlı olan bir dopal güzelliktir. Adıyaman merkezin kuzeybatısında bulunan Kotur İçmesi merkeze mesafesi 25 kilometredir. Ayrıca Adıyaman Akçalı köyüne olan mesafesi ise sadece 5 kilometredir. Kotur İçmesinin suyu birçok rahatsızlığa iyi geldiği için oldukça rağbet görmektedir. Kotur İçmesinin suyu soğuktur ve hem mide hemde bağırsak rahatsızlıklarına fatydası olduğu belirtilmektedir.

Adıyaman Değirmenbaşı Mesire Yeri

Adıyaman Değirmenbaşı mesire yeri

Sponsorlu Bağlantılar

Değirmenbaşı, Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı bir doğal güzelliktir. Kahta ilçesine bağlı Kocahisar köyüne sadece 1 kilometre mesafede olan Değirmenbaşı, burada bulunan çayın vadisinde bulunur. Kayalıkların arasından süzülüp gelen suyu, burada bulunan yeşil ve temiz alanı ve etraftaki tarihi ortam Değirmenbaşı’nı önemli bir yer haline getiriyor.

Adıyaman Karadağ Ormanı Mersire Yeri

Adıyaman Karadağ Ormanı Mesire Yeri

Karadağ Ormanı, Adıyaman merkeze bağlı olan bir doğal güzelliktir. Adıyaman merkezin kuzeyinde bulunan Karadağ Ormanının merkeze olan mesafesi sadece 2 kilometredir. İsminden de anlaşılacağı gibi ormanlık bir araziye sahip Karadağ Ormanı piknik alanı olarak hizet vermektedir.

Adıyaman Değirmen Çayı – Su Gözü Mesire Yeri

Adıyaman Değirmen Çayı - Su Gözü

Değirmen Çayı yada Su Gözü olarak isimlendirilen bu mesire yeri Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı bir soğal güzelliktir. Sofraz Çayı’nın doğduğu yerde bulunan Değirmen Çayı yada Su Gözünde kayalıklar, ağaçlar ve akarsular bulunmaktadır. Piknik alanı olarak kullanılan Değirmen Çayı yada Su Gözü eski Besni bölgesinin güneyinde bulunmaktadır ve buraya mesafesi sadece 10 kilometredir.

Adıyaman Gölbaşı Gölü – İnekli Gölü – Azaplı Gölü

Adıyaman Gölbaşı Gölü

Gölbaşı Gölü, İnekli Gölü ve Azaplı Gölü Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı bir doğal güzelliktir. Adıyaman merkeze çok yakın olan Gölbaşı Gölü, bulunduğu ilçeyede ismini vermiştir. Tek başına bile bir doğal güzellik olan bu göller, yan yana gelerek ayrı bir güzellik katmışlardır.

Adıyaman Göksu Mağaraları

Adıyaman Göksu Mağaraları

Göksu Mağaraları, Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı bir doğal güzelliktir. Adını aldığı Göksu ırmağı etrafında bulunur. Bu ırmağın 40 metre ila 50 metre yükseklikteki kayalıklar üzerinde yer almaktadır.

Adıyaman Palanlı Mağarası

Adıyaman Palanlı Mağarası

Palanlı Mağarası, Adıyaman merkeze bağlı bir doğal güzelliktir. Adıyaman merkezin kuzeyinde bulunan Palanlı Mağarası’nın merkeze olan mesafesi ise sadece 10 kilometredir. Aynı ismi taşıdığı Palanlı köyünde bulunan Palanlı Mağarası tam olarak Adıyaman-Çelikhan-Malatya karayolu üzerinde bulunmaktadır. Tarihi M.Ö. 40.000’li yıllara kadar gitmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adıyaman Gümüşkaya Mağaraları

Adıyaman Gümüşkaya Mağaraları

Gümüşkaya Mağaraları, Adıyaman merkeze bağlı bir doğal güzelliktir. Adıyaman merkezin güneybatısında bulunan Gümüşkaya Mağaraları’nın merkeze olan mesafesi ise 40 kilometredir. Aynı ismi taşıdığı Gümüşkaya köyünde bulunan Gümüşkaya Mağaraları oyma tünel şeklinde birbirlerine bağlanmış birden fazla mağaralar dizinidir.

Adıyaman Doğal Güzellikleri Foto Galeri


Benzer Yazılar

Yorum (2)

  1. ABDULLAH dedi ki:

    Şanlıurfa nın neleri meşhur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?