Ana Sayfa » Adıyaman » Adıyaman’ın Gezilecek Yerleri ve Adıyaman’ın Görülecek Yerleri

Adıyaman’ın Gezilecek Yerleri ve Adıyaman’ın Görülecek Yerleri

Sponsorlu Bağlantılar

Adıyaman’a gidip gezilecek yerleri gezmeden dönerseniz yazık edersiniz. Oldukça fazla gezilecek ve görülecek yere sahip olan Adıyaman iline gidenler şimdide listesini hazırlamalılar. Gitmeden önce nereleri gezip nereleri göreceğinin listesini yaparak Adıyaman’a gidince rahat eder.

Adıyaman Nemrut Dağı ve Nemrut Dağı Milli Parkı

Van Gölü’nün batısında ve Adıyaman ile Malatya illeri arasında yer alan Nemrut Dağı bazı kesimlere göre Bitlis’e bağlı. Nemrut Dağını ilginç kılan dağdaki kral mezarları, heykeller ve tümülüsler. Nemrut Dağındaki heykellerin her biri 8 metre ila 10 metre yüksekliğe sahip. Nemrut Dağı sahip olduğu bu kalıntılarla dünyanın 8. harikası olarak görülmekte ve bilinen ilk horoskop yine Nemrut Dağındadır.

Nemrut Dağı sahip olduğu bu tarihin dışında gün doğumunun ve gün batımının en güzel izlenebildiği bir yerdir. Eğer günün doğması ve batması anındaki ortaya çıkan muhteşem manzarayı görmek istiyorsanız gün doğumu ve gün batımı zamanlarında Nemrut Dağında olun.

2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağında bir de bir milli park yapılmıştır. Adıyaman’ın Kahta ilçesindeki Kommagene Uygarlığına ait eserlerin bulunduğu bu milli park aynı zamanda Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Arasştırmalar sonucu Kommagene Uygarlığına ait eserler zamanın Kommagene kralı 1.Antiochos tarafından ortaya çıkarılmış.

Adıyaman Cendere Köprüsü

Adını Cendere Çayından alan Cendere Köprüsü dünya üzerindeki en eski köprülerden birisidir. Nemrut Dağına çıkarken yol üstünde bulunan Cendere Köprüsünün yaşı 1900. Yani 1900 yıllık bir köprü. Eskiden araçların geçmesine izin verilirken şimdi ise sadece yayaların kullanımına izin verilmekte. Araçların bu köprüden geçmesi yasak. Cendere Köprüsü, Adıyaman merkeze 55 km mesafededir. Köprü Adıyaman’ın Kahta ilçesi ile Sincik ilçesini birbirine bağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Adıyaman Pirin (Perre) Antik Kenti

Perre yada Pirin Antik Kentinin, il merkezine olan mesafesi sadece 5 kilometre. Tarihte burada kurulmuş olan Kommagene Uygarlığının da en büyük yerleşim yerlerinden birisi olan bu antik kent Ören Mahallesinde bulunmaktadır. Zaman içinde zarar görmesine rağmen birçok kalıntı halen varlığını sürdürmekte.

Adıyaman Arsemia Antik Kenti

Burada yaşayan krallık tarafından idare merkezi olarak kullanılan Arsemia Antik Kenti, Kahta ilçesinde yer almaktadır. Adını burayı kuran Arsemia’dan almaktadır. Arsemia ise Kommagene Uygarlığının atası olarak bilinmektedir. M.Ö. 2. yy’da yapılan bu Arsemia Antik Kenti, Adıyaman merkeze 63 km mesafede. Arsemia Antik Kentinin en büyük özelliği Anadolu’da bilinen en büyük Grekçe yazıtına sahip olması.

Karakuş Tümülüsü

Sponsorlu Bağlantılar

Nemrut Dağında bulunan bu tümülüs Adıyaman’ın önemli gezi noktalarından birisi. Karakuş Tümülüsünde 21 metre uzunluğunda anıt bulunmakta. Bu anıt zamanın Kommagene Uygarlığı kralı olan 2.Mithridates’in annesi (İsas) anısına dikilmiştir. Ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Tahminlere göre M.Ö. 1.yy’da yapılmış. Karakuş Tümülüsü, Adıyaman’ın Kahta ilçesinin girişinde bulunmaktadır.

Adıyaman Arsameia Ören Yeri ve Kaya Mezarları

Arsameia Ören Yeri hakkında Kral 1.Antiochos kitabelerinde şöyle bahseilmekte; Kommangene Uygarlığının atası olarak nitelendirilen Arsemez, M.Ö. II. yy’da Kahta çayının doğusunda bulunan eski Kahta Kalesi civarında bir Krallık kurmuş. Arsameia ise bu Krallığın idare merkezi ve başkenti olmuş.

Anadolu’da bilinen en büyük Grekçe yazıt burada bulunmakta. Grekçe yazıtından başlayarak 158 metre derinliğe inen bir tünel bulunmakta ve tünelin batısında benzer şekilde bir kaya dehlizi var. Ayrıca meşhur Kral Antiochos ile Herakles tokalaşması da yine burada bulunmaktadır. Bu ören yerinin şehir merkezine olan mesafesi 60 kilometredir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaya Mezarları ise ilin kuzey tarafından bulunan ve merkeze olan mesafesi 17 kilometre olan Kaya Mezarları, Adıyaman’ın Taşgedik Köyünde bulunmaktadır.

Adıyaman Yeni Kale

Adıyaman’a 60 kilometre mesafedeki Yeni Kale, Kocahisar köyü yakınlarında olup ulaşımı son derece kolaydır. Adıyaman’daki bu kaleyi Kommagene Uygarlığı yapmıştır ama Memlükler zamanında restore edilmiştir. Yeni Kale içinde cami, güvercinlik, zindan, su yolları gibi birçok yapılar mevcut. Ayrıca burada yapılmış olan su yolu Arsemia Antik Kentine gitmektedir.

Adıyaman Gezilecek ve Görülecek Diğer Yerleri

  • Abuzer Gaffari Türbesi
  • Adıyaman Ulu Camii
  • Yel Baba Türbesi
  • Toktamış Camii
  • Yenipınar Camii
  • Çarşı Camii
  • Eskisaray Camii
  • Çelikhan İçmesi
  • Adıyaman Doğu Terası
  • Adıyaman Batı Terası


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?