Ana Sayfa » Amasya » Amasya’nın Doğal Güzellikleri

Amasya’nın Doğal Güzellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Amasya’nın Doğal Güzellikleri

Amasya tarihi bakımdan çok zengin bir geçmişe sahiptir. Amasya’da geçmişten günümüze birçok kaleler, camiler, kiliseler, ören yerleri, antik kentleri ve daha birçok tarihi yapılar mevcut. Amasya’nın bütün bu tarihi güzellikler bir bir görülmesi gereken yerlerdir ve keşke görebilsek. Ama bütün bunların dışında bir de Amasya’nın kendine özgü, fiziki şartlarından, bitki örtüsünden ve ikliminden kaynaklanan birçok doğal güzellikleri de bulunmakta. Bunlar genellikle yaylalar, şelaleler, göller, nehirler, dağlar ve daha neler neler…

Amasya Borabay Gölü

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı bir doğa güzelliğimizdir. İlçeye olan mesafesi ise 25 kilometredir. İsmiyle aynı olan Borabay köyünün batısında yer alır ve doğal bir heyelan gölüdür. Borabay Gölünün denizden olan uzaklığı 1030 metre olup en derin noktası 11 metredir. Toplam boyu 75 metre ile 80 metre arasındadır.

Amasya Borabay Gölü

Borabay Gölü’nün en dar yeri 50 metre iken en geniş noktası ise 150 metreye kadar çıkmaktadır. Doğa yürüyüşlerinin ve pikniklerin yapıldığı bu doğal gölde kamp yapanlarda mevcut. Çünkü Borabay Gölü’nde doğa yürüyüşü parkurları, piknik alanları, kamp yerleri, evler ve dinlenme yerleri bulunmaktadır. Bütün bu imkanlardan dolayı yerli ve yabancı ziyaretçisi oldukça fazladır. Gölün etrafındaki ağaçlardan dolayı etraf huzur verici bir zümrüt yeşil renktedir. Burada sedir ağacı, sarıçam ağacı ve kestane ağacı gibi aüaç türleri bulunmaktadır. Borabay Gölü’nün piknik alanı kuzey kenarındadır. Güney tarafı dik kayalıklardan oluşmakta. Ayrıca gölde kayıkla dolaşma imkanı da mevcut.

Amasya Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Yedikır Barajı üstündedir. Yedikır Barajı, sulama amaçlı Tersakan çayı üzerinde kurulan bir barajdır. Etrafında çam ağaçlarının bol olduğu bu gölde sazan, turna, kızılkanat gibi balıklarda bulunmaktadır. Yaklaşık 800 hektarlık bir alana yayılan Yedikuğular Kuş Cenneti, uzun bir süredir sit alanı olarak kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Amasya Yedikuğular Kuş Cenneti

Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Amasya’nın bir ilçesi olan Suluova ilçesine sadece 4 kilometre uzaklıktadır. Bu ismi Amasya Valiliği vermiştir. Yedikuğular Kuş Cenneti’nde bulunan kuş türleri şu şekilde;

 • Kuğu
 • Yaban kazı
 • Yaban ördeği
 • Angut (Angıt)
 • Karabatak

Amasya Arkutbey Kaplıcaları

Amasya Arkutbey Kaplıcaları

Amasya’nın Hamamözü ilçesine bağlı olan bu kaplıcanın tarihi milattan önceye dayanır. Ama ilk olarak Selçuklular zamanında himayesi Arkut Bey’e bırakılan Amasya’da ilk kaplıca yapılmıştır. Fakat ömrü kısa süren bu kaplıca yaklaşık 300 yıl sonra ikinci kez inşa edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Amasya Terziköy Kaplıcası

Amasya Doğal Güzellikleri Terziköy Kaplıcası

Amasya merkeze olan mesafesi yaklaşık 36 kilometredir. Terziköy Kaplıcası Amasya-Zile yolu yakınlarında bulunmaktadır. Terziköy Kaplıcası etrafında otel, restoran, piknik alanı gibi birçok tesis bulunmaktadır. Burada bulunan kaplıca böbrek, mide, bağırsak, idrar, romatizma gibi rahatsızlıklara iyi geldiği belirtilmektedir.

Amasya İçmeleri

Amasya’nın Hamamözü ilçesine bağlı Kahramanlar İçmesi doğal güzelliklerimizden birisidir. İlçeye olan mesafesi sadece 1 kilometredir. Kahramanlar İçmesinin bağırsak parazitleri rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Ayrıca Göynücek ilçesine bağlı Ilıca mevkiinde de içme bulunmaktadır. Burada bulunan içmenin mide ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir.

Amasya Doğal Güzellikleri Foto Galeri


Benzer Yazılar

Yorum (5)

 1. lan ben buraları gezim

 2. beyda dedi ki:

  memletitim çok güzel

 3. beyda dedi ki:

  memletim çok güzellll

 4. ismet dedi ki:

  ayn amsyalıyım gezmenizi tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?