Ana Sayfa » Ankara » Ankara’nın Gezilecek Yerleri ve Ankara’nın Görülecek Yerleri

Ankara’nın Gezilecek Yerleri ve Ankara’nın Görülecek Yerleri

Sponsorlu Bağlantılar

Ankara’da Nereleri Gezmelisiniz?

Ankara’ya gidip gezilecek yerleri gezmeden dönerseniz yazık edersiniz. Oldukça fazla gezilecek ve görülecek yere sahip olan başkentimize gidenler şimdiden listesini hazırlamalılar. Ankara’ya gitmeden önce nereleri gezip nereleri göreceğinin listesini yaparak Ankara’ya gidince rahat eder. Evleri, camiileri, kaleleri, Ankara’ya özgü semboller ve daha neler neler… 

Çok eskiye dayanan tarihinde yerleşim olarak kullanmaya başlayan Hititlerdir. Hitit İmparatorluğunun yıkılmasından sonra M.Ö. 8. yüzyılda Anadolu’ya hakim olan Frigyalılar, Ankara’yı da toprakları arasına katmıştır. Frigya Kralı Gordius’un oğlu Midas, bölgeyi genişletmiştir. Avrupa ve Asya arasında göç, ticaret ve fetih yolları üzerinde bulunan Ankara’yı, Lidyalılar, Persler, Galatlar, Bergamalılar, Makedonyalılar ve Romalılar ele geçirmeye çalışmışlardır. 189 yılında Roma idaresinde bulunan Ankara, 395 yılında Roma’nın ikiye bölünmesi ile Bizans payına düşmüştür. İslam ordusu 684 yılında Ankara’yı ele geçirmiştir. Bir çok Eshab-ı Kiramın kabirleri de Ankara kalesinde bulunmaktadır.

İşte Ankara’nın Gezilecek ve Görülecek Yerleri

 • Anıtkabir
 • Ankara’nın Örenyerleri

Gordion – Polatlı / Yassıhöyük
Roma Hamamı – Ankara / Merkez
Gavurkale Örenyeri – Ankara / Haymana
Karalar Köyü Örenyeri – Ankara / Kazan
Karahöyük Harabesi – Hacıtuğrul Köyü

 • Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi

 • Ogüst Mabedi – Ankara/Altındağ
 • Ahlatlıbel
 • Bitik
 • Etiyokuşu
 • Augustus Tapınağı
 • Julianus Sütunu
 • Ankara Roma Tiyatrosu
 • Akköprü
 • Ankara’nın Höyük ve Tümülüsleri

Beştepeler Tümülüsü
Yumurtatepe (Demetevler) Tümülüsü
Kül HöyükKaraoğlan

 • Ankara Müzeleri

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Etnografya Müzesi
Ankara’da Atatürk Evi
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ”Oyuncak Müzesi”
Atatürk’ün Mekanı Müze Köşk
Beypazarı Kültür ve Tarih Müzesi
Eğit-Der Eğitim Özel Müzesi
Gordion Müzesi
Mehmet Akif Ersoy Evi
MTA Tabiat Tarihi Müzesi
ODTÜ’de Arkeoloji ve Müze
Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu Müzesi
TRT Müzesi ve Ulusal Kurtuluş Sergisi
100. Yıl Kız Teknik Öğretim Müzesi
Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi
T.C. Ziraat Bankası Müzesi
Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi

 • Ankara Kaleleri

Ankara Kalesi
Kalecik Kalesi

ankara___kalesi

Sponsorlu Bağlantılar
 • Ankara Camileri

Ağaç Ayak Cami
Ahi Elvan Cami
Ahi Yakup Cami
Aslanhane (Ahi Şerafettin) Cami
Cenab-ı Ahmet Paşa Cami
Alaaddin Camii
Çiçekçioğlu Camii
Direkli Cami
Eskicioğlu Camii
Hacettepe Camii
Hacı Arap Camii
Hacı Bayram Camii
İbadullah Cami
Karacabey Camii
Kocatepe Camii
Kurşunlu Camii
Tabakhane Camii
Tacettin Camii
Zincirli Cami

 • Ankara’daki Türbeler

Ahi Şerafettin Türbesi,
Azimi (İsmail Paşazade Hacı Esad) Türbesi,
Cenab-ı Ahmet Paşa Türbesi,
Hacıbayram Veli Türbesi,
İsmail Fazıl Paşa Türbesi,
Karacabey Türbesi,
Karyağdı Türbesi,
Kesikbaş Türbesi,
Yörük Dede (Doğan Bey) Türbesi.

 • Ankara’daki Kiliseler

Katolik Kilisesi (St. Paul Kilisesi)
Katolik Kilisesi (St. Theres Kilisesi)
Anglikan Kilisesi (St. Nicolas Kilisesi)
Sinagog (Museviler Cemiyeti)

 • Ankara Hanları

Çengel Han
Kurşunlu Han
Mahmut Paşa Bedesteni
Sulu Han
Zağfiran (Safran) Hanı

 • Ankara Hamamları

Eski Hamam
Karacabey Hamamı
Şengül Hamamı

 • Ankara’da Bulunan Anıtlar

Mimar Sinan Anıtı
Güvenlik Anıtı
Mithat Paşa Anıtı
Ulus Cumhuriyet Anıtı
Zafer Anıtı
Zübeyde Hanım Büstü

 • Ankara’nın Gezi ve Mesire Yerleri

Altınpark
Atakule
Atatürk Orman Çiftliği
Gençlik Parkı
Bayındır Barajı
Çankaya Sırtları
Çubuk Barajı
Gölbaşı
MTA Gül Bahçesi
Kurtboğazı barajı
Sarıyar Barajı
Beynam Orman İçi Dinlenme Yeri
Çamkoru Orman İçi Dinlenme Yeri
Güven – Karagöl Orman İçi Dinlenme Yeri
Hoşebe Orman İçi Dinlenme Yeri
Karagöl Orman İçi Dinlenme Yeri
Sorgun Orman İçi Dinlenme Yeri
Söğütözü Orman İçi Dinlenme Yeri
Tekkedağı Orman İçi Dinlenme Yeri
Uluhan Orman İçi Dinlenme Yeri
Milli Parklar

 • Ankara Kaplıcaları

Kızılcahamam-Sey Hamamı Kaplıcası( link )
Ayaş İçmesi ve Kaplıcası
Ayaş Karakaya Kaplıcası
Beypazarı-Dutlu-Tahtalı Kaplıca ve İçmeleri
Kapullu Kaplıcası
Çubuk Melikşah Kaplıcası
Haymana Kaplıcası

 • Kızılcahamam Milli Parkı
 • Tuz Gölü
 • Elmadağ Kayak Merkezi (Kış Turizmi)

Ankara Hacı Bayram Veli Camii

Ankara’nın Ulus semtinde Augustus Tapınağı’nın bitişiğindedir. İlk yapılış tarihi 831 H. (1427/28) olan cami bugünkü haliyle 17. ve 18. asır camilerinin karakterlerini taşır. Cami uzunlamasına dikdörtgen bir plana sahiptir. Kuzeyde ve batıdaki son cemaat yeri sonradan ilave edilmiştir. Türbenin güneydoğu duvarında kare planlı taş kaideli, silindirik tuğla gövdeli ve iki şerefeli minare bulunmaktadır. Caminin son cemaat yerinin güneye bakan çıkıntı duvarında sülüsle yazılmış kelime-i tevhid mevcuttur. Tek sahınlı iç mekân ahşap tavan ile örtülüdür. Tavanın ortasındaki altıgen biçimli büyük rozet altı sıra çiçekli bordürle çevrelenmiştir. Aynı rozet daha küçük ölçüde kadınlar mahfilinin batısındaki ek mekân tavanının ortasındaki dikdörtgen panoda da yer alır. Caminin iç mekân tavanındaki pervazlarda çiçek desenleri yer almaktadır. Kadınlar mahfilinde de aynı tip pervazlar kullanılmıştır. Caminin alt pencereleri dikdörtgen biçimindedir ve demir parmaklıklıdır.

hacı bayram veli camii

Ankara Cumhuriyet Müzesi

Ankara-Cumhuriyet Müzesi, Ulus’ta Cumhuriyet döneminin ilk Büyük Millet Meclisi binasında 30 Ekim 1981 günü törenle ziyarete açılmıştır. Ankara-Ulus Meydanında şimdi Kurtuluş Savaşı Müzesi olan ilk Büyük Millet Meclisi ihtiyaca yeter olmadığı için, 1923 yılında yeni bir Meclis binasını yapımına başlanmıştır. Mimar Vedat (Tek)in eseri olan Büyük Millet Meclisi kısa sürede tamamlanarak 17 Ekim 1925 tarihinde hizmete girmiştir. Cumhuriyet Dönemi’nin ilk Büyük Millet Meclisi olan binanın ortasında geniş bir Genel Kurul Salonu vardır. Salonu çevrine koridorlara odalar açılmaktadır. Salonu çevrine koridorlara odalar, açılmaktadır. Büyük Salonun tavan ve duvarları kalem işi Türk desenleri ile süslüdür.

Ankara Cumhuriyet Müzesi

Sponsorlu Bağlantılar

Ankara Etnografya Müzesi

Önceleri Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması düşünülmüş, sonra Resim Heykel Müzesi olmasına karar verilmiş, açılış töreninden sonra bugünkü işlevine kavuşmuştur. Bina, Cumhuriyet dönemi önemli mimarlardından biri, Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır. Bina Müteahhiti ise Nafiz Bey’dir. Bina dikdörtgen planlı olup, tek kubbelidir. Yapının taş duvarları küfeki taşı ile kaplanmıştır. Alınlık kısmı mermer olup üzerleri oyma süslüdür.Binaya 14 basamaklı bir merdivenle çıkılır. Kapıdan girilince kubbe altı holüne ve buradan da iç avlu denilen sütunlu kısma geçilir.

Ankara Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk’ün 5 Mayıs 1925 yılında, Ankara’da modern bir çiftlik kurulması için verdiği talimat ile kurulmuştur. Türkiye’yi bağımsızlığa kavuşturduktan sonra, “Milli ekonominin temeli tarımdır. Bunun içindir ki tarımda kalkınmaya büyük önem vermeliyiz. Köylere kadar yayılacak programlı ve pratik çalışmalar bu amaca ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Fakat bu hayati işi isabetle amaca ulaştırabilmek için, ilk önce ciddi etütlere dayalı bir tarım siyaseti uygulamak ve onun içinde her köylünün ve bütün vatandaşların kolayca kavrayabileceği ve severek uygulayabileceği bir tarım rejimin kurmak lazımdır” diyerek tarıma verdiği önceliği belirtmiştir.

Ankara Beypazarı

Beypazarı Ankara’nın 100 Km batısında, eski Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte olduğu gibi bugün de Ayaş, Güdül, Nallıhan ve Kıbrıscık İlçelerinin ortasında sosyal, kültürel ve ekonomik merkez olma özelliğini korumaktadır. Anadolu’nun tarihi seyrine baktığımızda, Beypazarı ilçesine ilk çağda HİTİT, FRİG, GALAT, ROMA, BİZANS, daha sonra da ANADOLU SELÇUKLU ve OSMANLILAR’ın egemen oldukları görülmektedir. Beypazarı, Roma döneminde, İstanbul’u Ankara ve Bağdat’a bağlayan önemli büyük tarihi geçit yolları üzerinde bulunmaktadır. İlk adı LAGANİA’dır. Bilge UMAR ‘ın Türkiye’deki “Tarihsel Adlar” adlı kitabında Lagania’ nın anlatımı yapılmış ve ‘Kaya Doruğu Ülkesi’ anlamına geldiği sonucuna varılmıştır.

Ankara Harikalar Diyarı

Harikalar Diyarı, Ankara’nın Sincan ilçesine bağlı Fatih semtinde bulunan ve 1 milyon 300 bin m²’lik alanıyla Avrupa’nın en büyük parkıdır.park 5 Ekim 2004 tarihinde açılmıştır. Altınpark’ın 2 katı büyüklüğündeki “Harikalar Diyarı”, Türkiye’deki her yaştan insanın Doğa ile bütünleşmek için ziyaret ettiği parkın büyük çoğunluğunu, açık alanlar oluşturuyor. Açık, kapalı ve yarı açık mekânlar zinciri içinde tasarlanan projede; dinlenme, eğlence, sportif ve kültürel faaliyet alanları yer alıyor. Model uçak pisti, model gemi ve model araba yarışı pisti, mini golf alanı, go-cart alanı gibi rekreaktif alanlarla hobi sahiplerinin de düşünüldüğü Harikalar Diyarı’nda; basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortu, fitness alanı, koşu parkuru da bulunuyor.

Ankara Roma Hamamı

Roma Hamamı, Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde, Ulus’tan itibaren yaklaşık 400 metre uzaklıkta, yolun batısında, caddeden 2,5 metre kadar yükseklikteki bir plato üzerinde bulunmaktadır. Hamamın bulunduğu bu yüksek alanın bir höyük bilinmektedir.Burada Prof. Dr. Remzi Oğuz Arık tarafından 1937 yılında kazılar yapılmış olup, höyüğün Frig ve Roma Devri katları ortaya çıkarılmıştır. Höyükte yapılan kazılar 1938-1939 yıllarında Müzeler Müdürü Hamit Z. Koşay’ın nezaretinde sürdürülmüştür.

Ankara Gölbaşı

Gölbaşı ve çevresinin özellikle Tunç Devrinde yerleşim alanı olmaya başladığı, Hititler, Frigler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçuklu ve Osmanlılar döneminde de bu özelliğini devam ettirdiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce Gölbaşı çevresinin çeşitli bölgelerinde yapılan kazı çalışmaları, inceleme ve araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Gölbaşı’nın ilçe olması ise çok eskilere dayanmaz.Gölbaşı daha önce Örencik Köyüne bağlı Gölhanı adı ile anılan bir mahalle iken 1923 yılında, buraya Oğulbey Köyündeki Bucak Müdürlüğü ile Jandarma Karakolunun taşınması ile Gölbaşı Nahiyesi adını aldı.

Ankara Gölbaşı

Ankara Eymir Gölü

Eymir Gölü Ankara İli sınırları içinde bir göldür. Arazisi ODTÜ’ye aittir. ODTÜ kürek takımı çalışma alanıdır Takıma ait bir kayıkhanesi vardır Kış aylarında donmuş haliyle güzel bir doğal ortam halini almaktadır Gölün çevresi 13.5 km olup, Asfalt yol bulunmaktadır. Yürüyüş için ideal bir mekan olan Göle Oran semtinden giriş yaparak yürüyerek inmek mümkündür Göltepelerle çevrili olduğundan şehir gürültüsünden ve kirliliğinden uzaktır. Eymir Gölü’nde kürek ve Su sporları balık avlama (olta ile) ve piknik gibi etkinlikler yapılabilmektedir. ODTÜ Akademik ve İdari personeli ile öğrencileri, ODTÜ Kimlik Kartlarını göstererek, mezun ve misafir statüsündeki kişiler ise Eymir Gölü üye kimlik kartlarını göstererek kış aylarında 08.00-21.00, yaz aylarında ise 06.00-22.00 Saatleri arasında hergün giriş yapabilirler.

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Atpazarı olarak isimlendirilen semtte, AnkaraKalesi’nin dış duvarının güneydoğusundaki yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han’dır.Bedestenin; Fatih dönemi baş vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından 1464-1471 tarihleri arasında yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Kitabesi yoktur. Kaynaklarda Ankarasof kumaşlarının buradan dağıtıldığı yazılıdır. Yapının planı klasik tiptedir. Ortada 10 kubbe ile örtülü dikdörtgen planlı kapalı mekân, karşılıklı yerleştirilen üstü beşik tonozlarla örtülü 102 dükkândan meydana gelen bir arasta ile çevrilmektedir.

Ankara Tuz Gölü

Tuz Gölü yüzölçümü bakımından Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey yarımkürede, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülke Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası’nın uzantısı olan Trakya’da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, İran, Irak ve Suriye’dir. İç Anadolu Bölgesi’nde İç Anadolu Bölgesi, Anadolu’nun orta kısmında yer alan Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir Bu konumu sebe-biyle bu bölgeye “Orta Anadolu” da denir İç Anadolu Bölgesi’nin yüz ölçümü 151000 km² olup bu alan Türkiye topraklarının %21’ini kaplar Doğu Anadolu’dan sonra ikinci büyük bölgemizdir Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerin hepsiyle komşudur Aynı zamanda Türkiye’de “tahıl ambarı” olarak da anımsanır.

Ankara Augustus Tapınağı

Eski çağlardan günümüze kalmış yapıların en önemlilerinden birisi olan Augustus Tapınağı Ankara Ulus’ta Hacı Bayram Camii’nin bitişiğindedir. Augustus Tapınağı, Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olmak üzere yaptırılmıştır. Tapınağın duvarlarında, İmparator Augustus tarafından, ölümünden önce vesta rahibelerine teslim edilen dört belgeden, yaşamı boyunca yaptığı işleri anlatan sonuncu belge “Index rerum gestarum” adlı belge Yunanca ve Latince yazılmış olarak yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tapınak kısa yanlarında 8, uzun yanlarında ise 15 sütunu kapsayan Korinth düzenindeki bir peristasis ile çevrilmiştir. Bu sütunlarla birlikte tapınağın kapısı önünde 4, arkada 2 adet sütun yerleri bulunmaktadır. Yalnız iki yan duvarı ile kenarları işlemeli olan kapı kısmı eski hali ile ayakta durmaktadır. Kapının yüksekliği 8.4 m., genişliği 3.34 m’dir. Bu büyük ve görkemli kapıdan kutsal yapının iç bölümüne ve pronaos denilen üstü kapalı bir geçide gelinir.


Benzer Yazılar

Yorum (2)

 1. Ankara’da gezilecek yerler yazınızı keyifle okudum. Teşekkürler

 2. Ankara gezilecek yerler yazınız oldukça detaylı olmuş tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?