Ana Sayfa » Ankara » Ankara’nın Neleri Meşhur?

Ankara’nın Neleri Meşhur?

Sponsorlu Bağlantılar

Ankara’nın En Meşhurları

Bildiğiniz gibi Ankara güzel ülkemizin başkentidir. Ayrıca Ankara denince akla ilk gelen Anıtkabir’dir. Ankara’ya gezmeye gidecek yada Ankara hakkında meraklı olanlar için Ankara ilinin nelerinin meşhur olduğunu sizlere anlatıyoruz. Kısaca Ankara ilinin neleri meşhurdur diye sıralamak gerekirse;

Ankara’da Anıtkabir, Atatürk Orman Çiftliği, Ankara kalesi, Kızılay simidi, Beypazarı Kurusu, Ankara balı, Ankara tavası, Ankara döneri, toyga çorbası, entekke böreği, Mamak kurabiyesi, çubuk turşusu, kazan kavurması, ayaş dudu, batak helvası çok meşhurdur. İç Anadolu’da, bozkırın ortasında, yemyeşil ve birçok doğal güzelliğe sahip modern bir şehirdir Ankara. Çok eski ve önemli bir yerleşim yeri olan şehir Cumhuriyet’in kuruluşu ile başkent olmuştur. Günümüzde tarihi varlıkları, doğal güzellikleri, sakin ve düzenli kentleşmesi, eğlence mekanları, sevimli ve keyifli cafe, bar ve restoranları ile her mevsim farklı güzel, yılın her dönemi yerli-yabancı pek çok kişinin ziyaret ettiği bir şehirdir.

Anıtkabir

Ankara’nın simgesi, Ankara denince akla ilk gelen görüntüdür Anıtkabir. Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir’in yapımıza 1944 yılında başlanmış ve 9 yılda tamamlanmıştır. Anıt mezar yılın her günü ziyarete açıktır.

Ankara Anıtkabir

Ankara Anıtkabir

Atatürk Orman Çiftliği

Ankara’nın diğer bir simgesi olan Atatürk Orman Çiftliği 1925 yılında Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştur. Ankara’nın en önemli ormanlık alanlarından biri olan çiftlik Ankara’da mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden.

Sponsorlu Bağlantılar

Ankara Kalesi

Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen Ankara Kalesi şehre hakim bir konumda yer alır. 110 metre yüksekliğindeki kale her yıl pek çok festivale ev sahipliği yapar ve Ankara’nın en çok ziyaret edilen yerlerindendir.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Kızılay Simidi

Ankara dışında başka bir yerde yapılamayan bu simit koyu renkli ve bol susamlı bir simittir. 1-2 saat içinde tüketilmesi gereken bu simit Ankara’nın en meşhur lezzetlerindendir.

Ankara Kızılay simidi

Sponsorlu Bağlantılar

Beypazarı Kurusu

Bir çeşit tereyağlı galeta olan Beypazarı kurusu odun fırınında pişer ve Ankara’dan başka hiçbir yerde aynı lezzetle yapılamaz.

Ankara Balı

Sadece Atatürk Orman Çifliği’nde, sınırlı miktarda üretilen Ankara balı kentin en ünlü tatlarındandır.

Ankara Tavası

Koyun eti ve Kızılcahamam pirincinden yapılan pilavın karışımından meydana gelen bu eşsiz lezzetteki yemek Ankara’da mutlaka tatmanızı önerdiklerimiz arasında.


Benzer Yazılar

Yorum (7)

 1. Berrak dedi ki:

  ankaranı melketi nersi mesur

 2. ömer ercan dedi ki:

  mal mısın ne yazıon nnn

 3. çınar dedi ki:

  abi yapma lütfen canım benim özür dilerim berrak ..

 4. asdasdas dedi ki:

  harika :)))))))))))))))))))))

 5. jufhvnjx dedi ki:

  slm sizi kendinizi zeki sanıp halbuki değilsiniz slm sizlere

 6. alya dedi ki:

  selam işime yaradı yarın şehrimiz ankara sınavı var yhhaaa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?