Ana Sayfa » Antalya » Antalya Yemekleri ve İçecekleri – Antalya’nın Yöresel Yemekleri

Antalya Yemekleri ve İçecekleri – Antalya’nın Yöresel Yemekleri

Sponsorlu Bağlantılar

Antalya’da Bunları Yemeden Dönme

Eğer Antalya iline yolunuz düşüyorsa ve Antalya’da ne yenir diye merak ediyorsanız işte size Antalya’nın meşhur yemekleri. Antalya ilinin yöresel yemeklerine göz atın ve Antalya’ya gidince bu yemeklerin tadına bakmadan dönmeyin. İşte Antalya ilinin yemeden dönülmemesi yemekleri…

Antalya, yöresel yemekleri ile ünlü. Öyle ki değişik malzemelerle yapılan birçok özel yemeği bulunuyor. Akdeniz’in bu güzel kentinde deniz ürünlerin tadı da bir başka güzel. Taze balıkların, ahtapotun, kalamarın ve midyenin lezzeti bile alıştığımızdan çok farklı. Bir Turizm başkenti olma yolunda hızla ilerleyen Antalya’da Fransız mutfağından, Çin mutfağına kadar değişik mutfakların incelikli örneklerini bulmak mümkün. Antalya geceleri de epey renkli geçiyor. Gece kulüpleri, yat limanı lokantaları, Konyaaltı’ndaki restoranlar ve lüks otellerin yanı sıra; Kaleiçi’ndeki yan yana sıralanan bar ve kafeler değişik eğlence alternatifleri sunuyor. Hareketli geçen bir günün yorgunluğunu atmak için yapabileceğiniz en iyi şey, akşam serinliğinde Kaleiçi kafelerinde oturup soğuk birşeyler içmek olabilir. Dev çam ağaçları altındaki fıskiyeli ve süs havuzlu bahçede bir semaver sipariş verip, hararetinizi giderebilirsiniz. Burada içeceğiniz nefis demli çayın tadını unutamayacaksınız. Tek tük de olsa palmiye ağaçları altında keyifle nargile fokurdatanlara rastlıyorsunuz.

Turunç Reçeli

Antalya Mutfağı, bölge ürünlerinin şekillendirdiği bir yapıya sahip. Turunçgiller, muz, susam, yer fıstığı, soya, domates, salatalık, biber, taze fasulye, kabak ve patlıcan en çok elde edilen ürünler. Zeytinciliğin de yapıldığı sıcak iklimli Antalya’da, sebze-meyve ağırlıklı bir mutfak göze çarpıyor. Şehrin iç kesimlerinde her türlü sebze ve meyve, özellikle insanların kendi bahçelerinde yetiştirilir. Narenciyesiyle ünlü Antalya’daki otel, tatil köyleri ve restoranlarda hem Türk hem de dünya mutfağının en güzel alternatiflerini bulmak mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Antalya mutfağı klasik Akdeniz mutfağı ile özdeşleşen bir yemek yelpazesine sahip. Antalya sofralarında rastlayacağınız lezzetleri bölgede yetişen turunçgiller, muz, yer fıstığı, susam, soya, taze fasulye, kabak ve patlıcan gibi sebzeler belirliyor. Antalya mutfağına ait en ünlü yöresel yemekler hülüklü çorba, taratorlu piyaz, kabak çintmesi, zerde, palize, Toros salatası, hibeş, tandır kebabı, sac kavurma, Finike usulü muz tatlısı, Arap kadayıfıdır. Bu yemeklerin yanı sıra humus, şakşuka, haydari gibi mezeler; ahtapot, kalamar, midye, alabalık gibi deniz ürünleri; portakal, bergamot, limon ve greyfurttan yapılan reçel çeşitleri Antalya mutfağından çıkan en lezzeti yemeklerdir.

İşte Antalya Yemekleri

Antalya’nın meşhur yemekleri ve tatlıları;

Antalya Reçelleri

Taratorlu piyaz, laba, hibeş, saç kavurması, tandır kebabı, Arap kadayıfı… Bu arada reçelleri de unutmamak gerekir. Greyfurt, limon, portakal, bergamot, turunç ve benzeri narenciye ürünlerinin yanında, patlıcan, karpuz ve incirden de yapılan pek çok reçel çeşidi bulunuyor.

Antalya Yemekler

Kölle (buğday, fasulye, yer fıstığı ve bakla), sac kavurma, tandır kebabı, hibe, patlıcanlı cive, şakşuka, teratorlu balık, tahinli piyaz, hibeş.

Sponsorlu Bağlantılar

Antalya Tatlıları

Aburcin/Patlıcan tatlısı, bergamut ve turunç pekmezi, arap kadayıfı, tahinli kabak tatlısı, patlıcan reçeli, bergamut reçeli, turunç reçeli, karpuz reçeli.

Antalya Deniz Ürünleri

Akdeniz’in leziz deniz ürünleri, şiş köfteler, şakşuka, acılı ezme, humus ve haydari gibi mezeleriyle ünlü Antalya’da, hemen her yerde ızgara alabalık, gözleme çeşitleri ve minik acılı turşu bulmak mümkün.

Benzer Yazılar

Yorum (1)

 1. Nuri Hakan Tataroğlu dedi ki:

  Turizmin Merkezi Antalya
  Türkiye’nin turizm merkezi olmuştur
  Yerli yabancı turistler Antalya’ya dolmuştur
  Antalya’da tatili geçirmek ne hoştur
  Yatlarla yapılır Kaş ile Antalya arası tur
  Serin olur Alanya’daki Damlataş mağarası
  Villalarla otellerle doludur Alanya Antalya arası
  Alışverişlerde geçerlidir daha çok yabancı parası
  Unutur insanlar burada üzüntüyü yası
  Manavgat şelalesinin suyu çok hızlı akar
  Ağustos ayında güneş insanı daha çok yakar
  Esnaf yaz sezonunda elde eder daha çok kâr
  Yerli ve yabancı turist eğlenir para harcar
  Alanya kalesinde denizi seyretmeye doyamaz insan
  Zevkli geçer Antalya’da her an
  Yabancı dili olan burada iş bulur her zaman
  Birbirinden güzel yatlarla doludur liman
  Antalya’nın insanı saķin ve sıcakkanlı
  Antalya köy pazarlarında alışveriş çok canlı
  Denizde top oynarken gençler heyecanlı
  Şarampol caddesinde dolaşır yaşlı çoçuk genç ķız ve delikanlı
  Şehrin yüksek tepesindedir güzel Ķaraoğlan parkı
  Diskolarda barlarda söylenir her dilden şarkı
  Sanatçıların çoğunun Antalya’da vardır evi barkı
  Düden şelalesinde sular oluşturmuştur doğal bir arkı
  Akseki’lilerde ticaret yeteneği var
  Yaylalarda yörükler yayarlar davar
  Side’de batan güneşe turistler hayranlıkla bakar
  Saklıkent bölgesinde yazın bile kar var
  Çok nefistir Finike’nin mandalinası portakalı
  Antalya diğer illere göre biraz daha pahalı
  Kalkan ilçesinin kıyıları dantel gibi oyalı
  Kaleiçi’nin tarihi evleri bakımlı ve boyalı
  Halk ozanı şair araştırmacı gezgin bezgın gurme fani bir zat Nuri Hakan Tataroğlu bu şiiri yazdı, yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra bu şiiri de okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?