Ana Sayfa » Antalya » Antalya’nın Doğal Güzellikleri

Antalya’nın Doğal Güzellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Antalya’nın Doğal Güzellikleri

Antalya tarihi bakımdan çok zengin bir geçmişe sahiptir. Antalya’da geçmişten günümüze birçok kaleler, camiler, kiliseler, ören yerleri, antik kentleri ve daha birçok tarihi yapılar mevcut. Antalya’nın bütün bu tarihi güzellikleri bir bir görülmesi gereken yerlerdir ve keşke görebilsek. Ama bütün bunların dışında bir de Antalya’nın kendine özgü, fiziki şartlarından, bitki örtüsünden ve ikliminden kaynaklanan birçok doğal güzellikleri de bulunmakta. Bunlar genellikle yaylalar, şelaleler, göller, nehirler, dağlar ve daha neler neler…

Antalya Düden Şelaleleri

Antalya Doğal Güzellik - Düden Şelaleleri

Düden Şelaleleri, Antalya’nın merkezine bağlı olan bir doğal güzelliktir. İl merkezine olan mesafesi yaklaşık 10 kilometredir ve kuzeydoğuda kalmakta. Düden Şelaleleri adeta şehrin bir simgesi haline gelmiştir. Kaynağı Kırkgöz mevkisi olan Düden Şelalelerinin yüksekliği 20 metredir. Aynı isimle anılan ve il merkezinin güneydoğusunda Lara Plajı yolu üzerinde bulunan Aşağı Düden Şelalesi de yine Antalya’nın simgelerinden. bu şelale ise 40 yüksekliten dökülmektedir.

Antalya Kurşunlu Şelalesi

Antalya Doğal Güzellik - Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi, Antalya merkeze bağlı bir doğal güzelliktir. Şelalenin etrafı yarım saatte gezilebiliyor. Antalya’dan Isparta’ya giderken 24. kilometreden sola döndükten sonra 7 kilometre devam ederseniz Kurşunlu Şelalesine varmış olursunuz. Kurşunlu Şelalesinin yüksekliği 18 metredir. Şelale 2 kilometre boyunca kanyon içinden geçiyor. 1986 yılında düzenleme yapılarak piknik yeri haline getirildi ve şelale ile birlikte bu piknik yerinin alanı tam 33 hektardır. Kurşunlu Şelalesinin içinde hem çocuklar için hemde büyükler için birçok tesis bulunmaktadır. Eğer özel aracınız yoksa Antlya merkezden her saat başında iki adet minibüs ve bir adet otobüs kalkmaktadır.

Antalya Manavgat Şelalesi

Antalya Doğal Güzellik - Manavgat Şelalesi

Sponsorlu Bağlantılar

Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan bi doğal güzelliktir. İlçeye 3 kilometre mesafede olan şelalenin yüksekliği sadece 4 metredir. Ama birden fazla yerden dökülmesi Manavgat Şelalesine ayrı bir güzellik katmıştır. Yani geniş bir alana yayılmıştır. Manavgat Nehri üzer,nde bulunmakadır. Antalya merkeze olan mesafesi ise 72 kilometredir. Manavgat Şelalesi, 1984 yılında yapımı biten Oymapınar Barajının içinde kalmıştır. Etrafında piknik alanlarının bulunduğu Manavgat Şelalesinde bol miktarda balıkda bulunmakta. Eğer taze balık yemek isterseniz şelale etrafında bulunan lokantalara uğramanız yeterli. Özel aracınız yoksa ilçeden minibüsler ile gidebilirsiniz.

Antalya Kleopatra Plajı

Antalya Doğal Güzellik - Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı, Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı olan bir doğal güzelliktir. 2 kilometrelik uzunluğu ile Alanya’nın gözde yerlerinden birisi olan Kleopatra Plajı, adını M.Ö. yaşamış Helenistik kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. İlçenin batısında yer alan plajın kumu incedir. Kleopatra Plajında deniz derin değildir.

Antalya Doğu Plajı

Antalya Doğal Güzellik - Doğu (Keykubat) Plajı

Sponsorlu Bağlantılar

Doğu Plajı, Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı olan doğal güzelliklerimizdendir. Doğu Plajında deniz derin değildir ve özellikle çocuklar için güvenli bir yerdir. Diğer adı Keykubat Plajı olan bu plajda birçok aktivite de mevcut. Uzunluğu yaklaşık 40 kilometredir. Doğu Plajı Gazipaşa ilçesine kadar uzanmaktadır.

Antalya’nın Diğer Doğal Güzelliğe Sahip Plajları

İncekum Plajı

Antalya’nın Alanya ilçesine bağlıdır. İlçenin batısında yer alır ve ilçeye olan mesafesi 20 kilometredir. Kumu incedir ve kamp yapılabilir.

Ulaş Plajı

Antalya Doğal Güzellik - Ulaş Plajı

Antalya’nın Alanya ilçesine bağlıdır. İlçenin batısında yer alır ve ilçeye olan mesafesi sadece 6 kilometredir. Ulaş Dinlenme Parkının yanındadır.

Sorgun Plajı

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlıdır. Antalya’daki en temiz plajlardan birisidir.

Koru Plajı

Antalya’nın Gazipaşa ilçesine bağlıdır. Kendi kendini temizleyen tek plajdır. 3 tane doğal havuza sahiptir.

Lara Plajı

Antalya Doğal Güzellik - Lara Plajı

Antalya merkeze bağlıdır. İlçenin doğusunda yer alır ve merkeze olan mesafesi 12 kilometredir. İnce kuma sahiptir. Etrafı çam ormanları il çevrelenmiştir.

Karpuz Kaldıran Plajı

Antalya merkeze bağlıdır. Merkezin kuzeydoğusunda yer alır ve merkeze olan mesafesi 10 kilometredir. Aşağı Düden Şelalesinin yanındadır.

Adalar Plajı

Kayalık bir plaj olan Adalar Plajı, Karaalioğlu parkındadır.

Mermerli Plajı

Soyunma kabinleri ve duş alma yerleri olan Mermerli Plajı, Mermerli parkındadır.

 • Konyaaltı Plajı

Antalya Doğal Güzellik - Konyaaltı Plajı

 • Reşat Adası Plajları
 • Kemer Plajı
 • Phaselis Plajı
 • Tekirova Kıyıları
 • Finike Sahilleri
 • Adrasan Kıyıları
 • Patara Kumsalı

Antalya Karain Mağarası

Antalya Doğal Güzellik - Karain Mağarası

Antalya merkeze bağlı olan doğal güzelliklerimizdendir. Merkeze olan mesafesi 30 kilometredir. Karain Mağarası, ülkemizin en büyük doğal mağaralarından olup Yağca Köyü’ndedir. İlin kuzeybatısında bulunur. Denizden yaklaşık 450 metre yükseklikteki Karain Mağarasının yanındaki ovadan yüksekliği ise yaklaşık 150 metredir. Bu mağara çok eski bir tarihe sahiptir ve mağarada bulunan eserler Antalya Müzesi’nde ve hemen yanında bulunan Karain Müzesi’nde gösterilmektedir.

Antalya Damlataş Mağarası

Antalya Doğal Güzellik - Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, Antalya’nın Alanya ilçesine bağlıdır ve deni kıyısındadır. İlçeye olan mesafesi yaklaşık 3 kilometredir. Mağarada yaklaşık 50 metrelik bir geçit bulunmakta. Ayrıca 14 metreye yakın çapta ve 15 metreye yakın bir yükseklikte bolşluk bulunmaktadır. En şaşırtıcı nokta ise 15.000 yıllık sütunlar mevcut. Damlataş Mağarası 2 katlıdır ve mağarada bulunan boşluk yaklaşık 200 metrekaredir. Mağaranın dış kalınlığı 10 metredir. Ayrıca astıma iyi geldiği tespit edilmiştir.

Antalya Dim Mağarası

Antalya Doğal Güzellik - Dim Mağarası

Dim Mağarası, Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı olan doğal güzelliklerdendir. Cebireis dağının hemen yamacında yer alır. Mağaranın yaklaşık 230 metre aşağısında Dim Çayı ve Dim Vadisi yer alır. Mağara içinde çok sayıda sarkıt, sütun perdemakarna ve dikit bulunmakta. Mağara çevresinde büyük tesisler mevcut. Zira yıl boyunca çok sayıda ziyaretçisi oluyor. Dim Mağarasının en büyük özelliği özel teşebbüs tarafından açılan ve işletilen ilk mağaradır. Dim Mağarası Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği’nin “International Show Caves Association” (ISCA) üyesidir.

Antalya’nın Diğer Doğal Güzelliğe Sahip Mağaraları

 • Altınbeşik Mağarası – Antalya’nın Akseki ilçesine bağlıdır.
 • Kocain Mağarası – Antalya merkeze bağlıdır.
Kocain Mağarası

Kocain Mağarası

 • Zeytintaşı Mağarası – Antalya’nın Serik ilçesine bağlıdır.
 • Geyikbayırı Mağarası – Antalya’nın Konyaaltı ilçesine bağlıdır.
 • Konakaltı Mağarası – Antalya’nın Konyaaltı ilçesine bağlıdır.
 • Sırtlanini Mağarası – Antalya’nın Kemer ilçesine bağlıdır.
 • Beldibi Mağarası – Antalya’nın Kemer ilçesine bağlıdır.

Antalya Ovacık Yaylası

Antalya’nın Serik ilçesine bağlıdır. İlçeye mesafesi 36 kilometredir. Çam ağaçlarının ve maki bitki örtüsünün çevrelediği bir yayladır. Herhangi bir altyapısı bulunmayan yayladan manzara harikadır.

Antalya Doğal Güzellik - Ovacık Yaylası

Antalya Saklıkent Yaylası

Antalya Doğal Güzellik - Saklıkent Yaylası

Sponsorlu Bağlantılar

Antalya merkeze bağlıdır ve merkeze olan mesafesi ise 50 kilometredir. Bu yolun sadece 10 kilometresi asfalttır. Bey Dağlarına çıkarken 1.850 metrede karşılaştığımız bir yayladır.

Antalya’nın Diğer Doğal Güzelliğe Sahip Yaylaları

 • Üçoluk Yaylası
Üçoluk Yaylası

Üçoluk Yaylası

 • Akseki-Pişer Yaylası
 • Manavgat – Yaylalar
 • Finike-Ördübek Yaylası
 • Alanya-Dereköy Yaylası
 • İbradı- Maşad – Kocaoluk – Sütleğen – Elmalı – Gebesin – Söğütbeli -Sülek Yaylaları
 • Serik -Beşkonak -Altınkaya (Zerk – Selge) – Ballıbııcak Köyleri, Gödre ve İkiz Yaylaları
 • Alanya – Demirtaş Nahiyesi Kaş – Sapadere – Tokar ve Söğüt Yaylaları

Antalya Doğal Güzellikleri Foto Galeri


Benzer Yazılar

Yorum (3)

 1. sky game dedi ki:

  daha bir çok güzellik var.çok eksik

 2. çok teşekkür ederim ödevimde çok yardımcı oldunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?