Ana Sayfa » Antalya » Antalya’nın Neleri Meşhur?

Antalya’nın Neleri Meşhur?

Sponsorlu Bağlantılar

Antalya’nın En Meşhurları

Antalya’ya gezmeye gidecek yada Antalya hakkında meraklı olanlar için Antalya ilinin nelerinin meşhur olduğunu sizlere anlatıyoruz. Kısaca Antalya ilinin neleri meşhurdur diye sıralamak gerekirse;

Antalya da Kaleiçi, Düden Şelalesi, Konyaaltı Plajı, Aspendos Tiyatrosu, turunçgiller, muz, yer fıstığı, susam, soya, taze fasulye, kabak ve patlıcan gibi sebzeler, hülüklü çorba, taratorlu piyaz, kabak çintmesi, zerde, palize, Toros salatası, hibeş, tandır kebabı, sac kavurma, Finike usulü muz tatlısı, Arap kadayıfı, humus, şakşuka, haydari gibi mezeler; ahtapot, kalamar, midye, alabalık gibi deniz ürünleri; portakal, bergamot, limon ve greyfurttan yapılan reçel çeşitleri çok meşhurdur.

Kaleiçi

Antalya’nın merkezinde, kentin tarihi kısmını yansıtan yerdir Kaleiçi. Dar sokaklarında cumbalı tarihi evlerin yer aldığı Kaleiçi Antalya denince akla ilk gelen yerlerdendir.

antalya evleri - kaleiçi

Düden Şelalesi

Bir doğa harikası ve cennetten bir köşe olan Düden Şelalesi kente 10 km uzaklıktadır. Her yıl yerli-yabancı çok sayıda kişinin ziyaret ettiği, Antalya’ya gelenlerin uğramadan dönmedikleri yerlerdendir.

Antalya Düden Şelalesi-11

Sponsorlu Bağlantılar

Konyaaltı Plajı

Antalya görüntülerinin birçoğunu süsleyen Konyaaltı Plajı kilometrelerce uzunluktaki bir sahil ve plaj şerididir. Hem Antalyalılar’ın hem de turistlerin uğrak noktalarından biridir.

Antalya Konyaaltı Plajı

Aspendos Tiyatrosu

Yaklaşık 2000 yıl önce yapılan Aspendos Tiyatrosu Antalya’nın olduğu kadar ülkemizin de en önemli antik kalıntılarından biridir. Antalya’nın en önemli simgelerinden olan tiyatro oldukça iyi korunmuştur ve günümüzde de pek çok sanat ve kültürel aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır.


Benzer Yazılar

Yorum (19)

 1. merve dedi ki:

  bence çok güzel <3

 2. merve dedi ki:

  <3<3<3<3

 3. hakan dedi ki:

  bi sexi şey göremedik ya

 4. maria dedi ki:

  sen kimsin be

 5. defne dedi ki:

  ne kavga ediyonuz ya malmısınız siz

 6. ilayda dedi ki:

  Az da olsa işime yaradı diyebilirim

 7. derya dedi ki:

  bence çok güzel çok işime yaradı

 8. eylül dedi ki:

  az da olsa işime yaradı

 9. EMRE dedi ki:

  ÇOK AMA ÇOK İŞİME YARADI ÇOK TEŞEKKURLER
  <3<3<3<3

 10. İhan dedi ki:

  admsınız

 11. akife dedi ki:

  Ben Trabzon’da öğretmenlik yapıyorum Türkçe öğretmeniyim adım. ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK SU AN YAŞASAYDI BU NESİLLERE ÇOK ÜZÜLÜRDÜ.

 12. MEHMET dedi ki:

  çok güzelmiş plajları filan <3

 13. Asya dedi ki:

  Gerçekten çok işime yaradı teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?