Ana Sayfa » Artvin » Artvin’in Doğal Güzellikleri

Artvin’in Doğal Güzellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Artvin’in Doğal Güzellikleri

Artvin tarihi bakımdan çok zengin bir geçmişe sahiptir. Artvin’de geçmişten günümüze birçok kaleler, camiler, kiliseler, ören yerleri, antik kentleri ve daha birçok tarihi yapılar mevcut. Artvin’in bütün bu tarihi güzellikler bir bir görülmesi gereken yerlerdir ve keşke görebilsek.

Bildiğiniz gibi Artvin, Karadeniz Bölgesinde bulunan illerimiz arasındadır ve Karadeniz Bölgesinin eşsiz güzellikleri Artvin ilimizde de mevcut. Artvin’in kendine özgü, fiziki şartlarından, bitki örtüsünden ve ikliminden kaynaklanan birçok doğal güzellikleri de bulunmakta. Bunlar genellikle yaylalar, şelaleler, göller, nehirler, dağlar ve daha neler neler…

Artvin Kaçkar Dağları

Kaçkar Sıradağları, Rize ili ile Artvin’in Hopa ilçesi arasında bulunan doğal güzelliklerdendir. Her daim kar bulunan Kaçkar Dağlarında aynı zamanda yemyeşil bir bitki örtüsü ve orman ile masmavi göllerde bulunmakta. Şırıl şırıl akan dereleri, sayılamayacak kadar çeşitli bitkileri ve barındırdığı hayvanları ile gerçek bir doğal yaşama sahip bu dağlarda hayat bir başkadır. Kaçkar Dağları 3 bölümden oluşur.

Artvin Doğal Güzellik - Kaçkar Dağları

Ortada 3900 metre yüksekliğe sahip Kavran Tepesi, batıda 3700 metre yüksekliğe sahip Verçenik Tepesi ve doğuda 3500 metre yüksekliğe sahip Altıparmak Tepesidir. Birçok ziyaretçi Kaçkar Sıradağları tırmanmaya gelir. Yaz mevsiminde Kaçkar Dağlarını tırmanmak eğlenceli ve kolaydır. Ama kış mevsiminde şartlar oldukça zordur.

Ayrıca Kaçkar Dağlarının eğimleri çığ düşmesine oldukça elverişlidir. Zaten kışın Kaçkar Dağlarında yaşam çok zorlaşır. Çünkü kar o kadar çok yağar ki evler kar altında kalır. Ama herşeye rağmen Kaçkar Dağlarına tırmanmak isterseniz yazın Ağustos/Eylül, kışın Şubat/Mart aylarında gidilmeli. Bu sıradağlar Hopa kıyısına paralel olarak dizilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Artvin Kaçkar Yaylası

Artvin Doğal Güzellik - Kaçkar Yaylası

Kaçkar Dağlarının güney tarafına bakan yaylalardır. Büyük bir ormanlık alana sahiptir. Hem yayla turizmi hemde dağ turizmi açıdından oldukça elverişlidir. Eğer Kaçkar Yaylasına çıkmak isterseniz Yaylalar köyünde mola verebilirsiniz. Kaçkar Yaylasından Kaçkar Dağlarına çıkıp kamp yapmak isterseniz ilk kamp yeri 3328 metrede bulunan Dilberdüzü mevkiidir. Dilberdüzüne geldiğiniz zaman belkide hayatınızda içtiğiniz en soğuk doğal suyu bulacaksınız. Yalnız burada kamp yapacakların rehber olmadan bulunmaları tehlikelidir. Çünkü ayı, kurt, tilki, çakal yabani hayvanlar bulunmaktadır.

Artvin Çoruh Nehri

Çoruh Nehri, dünyadaki en hızlı akan nehirlerden birisidir. Burada bulunan Çoruh Vadisi ile de ortaya inanılmaz bir doğal güzellik ortaya çıkmaktadır. Artvin’in en büyük nehridir. Artvin’in hemen hemen bütün çayları ve dereleri Çoruh Nehrine dökülür. Çoruh Nehri de Gürcistan sınırları içinde Karadeniz’e dökülür. Çoruh Nehrinin başlangıç yeri Mescid Dağı’dır.

Artvin Doğal Güzellik - Çoruh Nehri

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın birçok yerinden ziyaretçileri olan Çoruh Nehrinde rafting, kano, nehir kayağı yapılmakta. Göç eden kuşlarında güzergahı üzerinde olan Çoruh Nehrinin kayalıklarında nesli tükenmek üzere olan kızıl akbabalar yaşamaktadır. Nehir üzerindeki Çoruh Vadisinde boz ayı, dağ keçisi, domuz, tilki, çakal, kurt gibi birçok yabani hayvan yaşamaktadır.

Artvin Kafkasör Yaylası

Artvin Doğla Güzellikleri - Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası bir yayla olup Artvin’in güneybatısında yer almaktadır. Bu yaylanın denizden yüksekliği 1.250 metredir. Altyapısı bulunan Kafkasör Yaylasında her sene Haziran ayında boğa güreşleri düzenlenmektedir. Ayrıca bu yaylada Acısu, Cıskaro ve Yalnızhasan olarak isimlendirilen şifalı sular da mevcut. Kafkasör Yaylasının il merkezine olan mesafesi 10 kilometredir. Etrafı orman ile çevrilidir. Yaylada Bunalov olarak isimlendirilen konaklama yerleri bulunmakta. Eğer Kafkasör Yaylasına gitmek isterseniz hem otobüs hemd minibüs seferleri yapılmaktadır.

Artvin Altıparmak (Barhal) Çayı

Artvin Doğla Güzellikleri - Altıparmak (Barhal) Çayı

Altıparmak (Barhal) Çayı, Kaçkar Dağlarının güney bölümünden başlayıp Yusufeli’nin 2 kilometre güneyinde Çoruh Nehrine dökülen bir akarsudur. Yaklaşık 40 kilometre uzunluğundadır. Bu çay, kano ve nehir kayağı yapmak için oldukça uygundur. Yabani hayvanların da yaşadığı Altıparmak (Barhal) Çayına Yusufeli’nden sonra6 kilometre boyunca Öğdem Deresi de karşımaktadır. Bir vadi içinde akan Altıparmak (Barhal) Çayının etrafı yüksek dağlar ile çevrilmiştir.

Artvin Mersivan Yaylası

Artvin Doğla Güzellikleri - Mersivan Yaylası

Mersivan Yaylası, İl merkezini etrafını çevrelemiş olan Genya Dağının eteğinde yer almaktadır. Mersivan Yaylasının etrafı ormanla çevrili olup geniş düz alanlara sahiptir. Yemyeşil bir bitki örtüsüne sahip Mersivan Yaylasını görmemeden sakın dönmeyin.

Artvin Karagöl (Borçka)

Artvin Doğla Güzellikleri - Karagöl (Borçka)

Karagöl, Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı doğal güzelliklerimizdendir. Eğer Karagöl’e gitmek isterseniz ilçenin Camili yolunu 27 kilometre gittikten sonra toprak yola girin ve 20 kilometre daha devam edin. Böylece Karagöl’e ulaşacaksınız. Yırtıcı kuşlar başta olmak üzere boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu gibi yabani hayvanlarda bulunmaktadır. Karagöl’ün içinde de alabalık yakalamanız mümkün.

Artvin Karagöl (Şavşat)

Artvin Doğla Güzellikleri - Karagöl (Şavşat)

Karagöl, Artvin ilinin Şavşat ilçesine bağlı doğal güzelliklerimizdendir. Eğer Karagöl’e gitmek isterseniz ilçenin 30 kilometre kuzeydoğusunda yer alır. Karagöl’ün genişiliği yaklaşık 10 hektardır. Herhangi bir ulaşım aracı buraya gelmez. Yırtıcı kuşlar başta olmak üzere boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu gibi yabani hayvanlarda bulunmaktadır.

Artvin Bilbilan Yaylası

Artvin Doğla Güzellikleri - Bilbilan Yaylası

Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı doğal güzelliklerdendir. Ardahan ili ile sınır olan Bilbilan Yaylasıi ilçenin 51 kilometre doğusunda kalmakta. Haziran ayı ile Eylül ayı arasında kurulan pazarda başta hayvan olmak üzere biçok şey satılmaktadır. Süt, yağ ve kaymak ile meşhur Bilbilan Yaylası, soğuk sulara ve yemyeşil bir bitki örtüsüne sahiptir.

Artvin Doğal Güzelliğe Sahip Diğer Yaylaları

Artvin Sahara Yaylası

Artvin Doğla Güzellikleri - Sahara Yaylası

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı doğal güzelliklerdendir.

Artvin Arsiyan Yaylaları

Artvin Doğla Güzellikleri - Arsiyan Yaylaları

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı ve ilçenin güneydoğusunda yer alan doğal güzelliklerdendir.

Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin Doğla Güzellikleri - Hatila Vadisi Milli Parkı

Hatila Vadisi Milli Parkı, Artvin merkeze bağlı olup il merkezine olan mesafesi sadece 10 kilometredir. Kendine özgü bir bitki örtüsü vardır. Hatila Vadisi Milli Parkında farklı şekillere sahip kayaç çeşitleri mevcuttur. Vadinin geçmişten bugüne kadar olan oluşumu nedeniyle kanyon ve boğazlar bulunmaktadır. Hatila Vadisi Milli Parkındaki yamaç eğimleri genellikle %80 olup bazı bölgelerde bu eğimler %100 olmaktadır. Yüzlerce çeşit bitki örtüsünü barındıran bir vadidir.

Artvin Papart Vadisi

Artvin Doğla Güzellikleri - Papart Vadisi

Papart Vadisi, Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı doğal güzelliklerimizdendir. İlçenin Meydancık beldesine bağlı olan vadi, Karçal Dağının en güzel alanlarındandır. Yalnızçam Dağının kuzeyinde yer alan Papart Vadisinde birçok bitki türü ve beraber kuş türleri bulunmaktadır. Burada yapılan yerleşim doğal güzelliği bozmayacak şekilde yapılmıştır. Ahşap evleri ile doğaya ayak uyduran Papat Vadisi, 2010 yılında Sit Alanı olarak belirlenmiştir.

Maçahel-Gorgit-Efeler Tabiatı Koruma Alanları

Artvin Doğla Güzellikleri - Maçahel-Gorgit-Efeler Tabiatı Koruma Alanları

Çınarlık ağaçları, yaşlı ormanı ile koruma altına alınmştır. Sadece Türkiye değil aynı zamanda dünya içinde oldukça önemli olan Maçahel-Gorgit-Efeler Tabiatı Koruma Alanları aldığı yüksek mniktardaki yağış ile bir yağmur ormanı haline gelmiştir. Yıllık yağış miktarı 3200 mm.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin Doğla Güzellikleri - Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl Sahara Milli Parkı, Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı bir doğal güzelliklerdendir. Türkiye’nin 40 milli parkından birisi olan bu milli park, iki bölümden oluşur. Birisi Karagöl diğeri ise Sahara’dır. Karagöl, ilçeye 45 kilometre uzaklıkta iken Sahara Yaylası sadece 17 kilometre uzaklıktadır. Birçok kayaç türünün bulunduğu bu milli parkta orman bitki örtüsü ve göknar ile beraber ladin ağacı da bulunmaktadır.

Artvin Doğal Güzelliğe Sahip Diğer Koruma Alanları

Balıklı-Maden Yaban Hayatı Koruma Sahası

Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı bir köy olan bu koruma sahasının amacı yaban horozlarını korumak ve yetiştirmektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çamburnu Tabiatı Koruma Alanı

Artvin Doğla Güzellikleri - Çamburnu Tabiatı Koruma Alanı

Artvin’in Hopa ilçesine bağlı olan Çamburnu Tabiatı Koruma Alanı, ilçenin Çamlıköy köyünde bulunan bu alan, kuzey tarafından göç eden kuşların Doğu Karadeniz Dağlarına ulaştıkların ilk duraktır.

Artvin Doğal Güzellikleri Foto Galeri


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?