Ana Sayfa » Aydın » Aydın İlinin Coğrafyası, Yüzölçümü, Nüfusu ve İklimi

Aydın İlinin Coğrafyası, Yüzölçümü, Nüfusu ve İklimi

Sponsorlu Bağlantılar

Aydın Coğrafi Konumu

Ülkemizin batısında yer alan illerimizden birisi olan Aydın iline coğrafyası, iklimi, yüzölçümü ve nüfusu bakımında kısaca göz atalım. 37 – 38 kuzey enlemleri ve 27 – 29 doğu boylamları arasında yer alır. Orta Asya, Orta Doğu ve Doğu Avrupa’yı üçgen olarak kabul edersek Aydın bu üçgenin tam ortasındadır. Etrafını çevreleyen komşuları İzmir, Manisa, Denizli, Muğla ve Ege Denizidir.

aydın - büyük menderes

Aydın Yüzölçümü

Kuzey ve güneyi dağlık, engebelidir, iki bölüm arasında iki yandan faylarla sınırlanmış ve sonradan alüvyonlarla örtülmüş genç bir çöküntü alanı olan Büyük Menderes ovası yeralir. 1. derece deprem alanı olan bölge birçok kez yıkıcı depremlere maruz kalmıştır. Yüzölçümü 8.007 kilometre karedir.

Aydın Nüfus

2012 yılında yapılan nüfus sayımına göre Aydın ilinin nüfusu 1.006.541’dir. Bu nüfusun 611.846 şehirde, 394.695’i kırsal alanlarda yaşamaktadır.

Aydın İklimi

İlin denizden yüksekliği 40 metredir. Akdeniz ikliminin etkisindedir. Bu iklim şartları ve topografik yapı Aydın ve çevresinde iki ayrı bitki topluluğunun (maki ve orman) gelişmesine neden olmuştur. Bunun yanında zeytin, incir, turunçgiller, kestane vb. kırsal kesimde ise çam ve benzeri türler mevcuttur.

Sponsorlu Bağlantılar

aydın iklimi - incir

En yağışlı mevsim kıştır. Yaz mevsiminde yok denecek kadar az yağış almaktadır. Kar yağışı ender görünür. Aydın, özellikle batıdan gelen hava akınlarına açıktır. Rüzgar yönü daha çok doğu – güneydoğusudur. Bunu güneybatı (lodos) ve batı rüzgarları izler.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?