Ana Sayfa » Balıkesir » Balıkesir’in Neleri Meşhur?

Balıkesir’in Neleri Meşhur?

Sponsorlu Bağlantılar

Balıkesir’in En Meşhurları

Balıkesir’e gezmeye gidecek yada Balıkesir hakkında meraklı olanlar için Balıkesir ilinin nelerinin meşhur olduğunu sizlere anlatıyoruz. Kısaca Balıkesir ilinin neleri meşhurdur diye sıralamak gerekirse;

Balıkesir’in Kozak yaylası, Cunda Adası, Agia Paraskevi Manastırı, Höşmerim, Balıkesir Kaymaklısı, Susurluk ayranı, Ayvalık tostu, Kuvayi Milliye Müzesi, Balıkesir Kazdağı Milli Parkı, Balıkesir Güre Kaplıcaları, Balıkesir’in Gönen ilçesi çok meşhurdur.

Tarihi gezi alanları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel lezzetleriyle de dikkat çeken Balıkesir’de eski çağlarda Misyalıların yaşadığı bir yerleşim alanıydı. Tarihinden bu yana birçok önemli olaya şahit olan şehir, günümüzde gezilmesi gereken şehirler arasındadır. Balıkesir’in neyi meşhur, Balıkesir’de ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Kozak Yaylası

Doğanın en şirin yüzlerinden biridir Kozak Yaylası. Yaylada 5 milyona yakın ağaç bulunmaktadır ve bölgenin oksijen deposu özelliğini taşır. Birçok köyü çevrelemektedir ve şehrin görülmesi gereken noktalarının başında gelir.

Cunda Adası

Cennetin yeryüzündeki karşılığıdır Cunda Adası. Masmavi denizinde dinlendirir gelen misafirlerini ve huzur verir çekici doğasında. Duyanların mutlaka gittiği, gidenlerin hiç unutamadığı Cunda Adası, gezilecek yerleriyle de keyifli zamanlarınıza yenilerini ekleyecek.

Sponsorlu Bağlantılar

Agia Paraskevi Manastırı

Şehrin en fazla merak edilen yerlerinden biri de Agia Paraskevi Manastırı’dır. Dalyan’a kadar uzanan bu tarihi yapı, Çamlık Koyu’nun tam karşısındadır. Balıkesir’in tarihi yapıları arasındaki manastırı, gezi listenize eklemenizi öneririz.

Höşmerim

Balıkesir Höşmerim

500 yılı aşkın bir yöresel tatlıdır Höşmerim. Peynir tatlısı olan lezzet, sarı renklidir. Evliya Çelebi Seyahatname adlı kitabında bu lezzetten bahsetmiştir. Balıkesir’in neyi meşhur sorusuna verilen ilk cevaplardan biridir Höşmerim. Havran ilçesinin bir simgesi durumuna gelen bu tatlının lezzetini denemenizi öneririz.

Balıkesir Kaymaklısı

Balıkesir Kaymaklısı

Sponsorlu Bağlantılar

Balıkesir’in neyi meşhur sorusuna verilen cevaplardan biridir Balıkesir Kaymaklısı. Kaymaklı tatlılardan en hafifi olan Balıkesir kaymaklısını tatiliniz sırasında damağınızla buluşturabilirsiniz.

Susurluk Ayranı

Balıkesir Susurluk Ayranı

Özel yoğurtların lezzetiyle sunulan Susurluk ayranı, bol köpüğüyle ünlüdür. Balıkesir’e tatile gidenlerin olduğu kadar yolculuğu sırasında Balıkesir’den geçenlerin de mola verip mutlaka yudumladığı Susurluk ayranı, şehrin en bilinen lezzetleri arasındadır.

Ayvalık Tostu

Balıkesir Ayvalık Tostu

Ayvalık tostu, tadını büyükçe kesilen özel ekmeğinden alan bir yiyecek. Tadını özel unundan almaktadır. Ekmeği fırından ayrıca alınabilir, bozulmaya karşı dayanıksızdır. Buzdolabında muhafaza edilmelidir. Genellikle sosis, sucuk, kaşar, turşu, mayonez, ketçap malzemeli karışık olanı tercih edilir, malzemesinin bol olması belirgin özelliklerindendir.

Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi

Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi-11

Konak, Kurtuluş Savaşıesnasında önemli hizmetlerin verildiği bir mekân olmuştur. 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in işgali sonrasında, 16 Mayıs 1919’da Balıkesirliler`in toplanarak silahlı mücadele kararının alındığı ve Kuvayi Milliye ateşinin parladığı bu bina uzun yıllar II. Kolordu Komutanlığı’na ve Ali Hikmet Paşa’ya da karargah olmuştur. İzmir Şimal Cepheleri Heyeti’nin çalışma merkezi olmuştur. Konağın eklentileri içinde bulunan ve 1913 yılında “Okuma Yurdu” olarak açılan ve yine 18 Mayıs 1998’de “Milli Mücadele Tarihimiz Kitaplığı” olarak hizmete giren binada 6 Şubat 1923 tarihinde ile ilk gelişlerinde Atatürk de misafir edilmiştir.

Balıkesir Kazdağı Milli Parkı

Balıkesir ili, Edremit İlçesi sınırlarında, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde bulunanmaktadır. Kazdağı tarih öncesi yıllarda da çeşitli medeniyetleri barındırmış muhtelif tarihlerde kentler, kasabalar kurulmuş ve yıkılmıştır. Bilinen tarihi MÖ 2000 yıllarında başlar. Bu tarihlerde Thebe şehri, Lyrnessos şehri, Khrysa şehri, Killa Şehri, Anderia şehri, Antandros şehri, Adramytteion şehri, Astrya şehri, Gargara şehri gibi şehirler kurulmuş bunlardan bir çoğuda Truva savaşları sırasında yok edilmişlerdir. Homeros İlyada’sında İda Dağı ( Kazdağı ) için ‘Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası’ diye bahsetmektedir. Kazdağı’nın heryerinden kaynaklar çıkmaktadır. 1500 mt rakımda dahi yaz kış suyu olan kaynaklar mevcuttur.

Balıkesir Kazdağı Milli Parkı-1

Edremit, Akçay ve Altınoluk’un buz gibi soğuk ve bol içme ve kullanma suyu Kazdağı’nın eriyen kar sularıdır. Kazdağları’ ndan gelen orman havası ile denizin iyotlu ve oksijen miktarı yüksek havası birleşince Altınoluk Şahinderesi boğazı civarı oksijen çadırı şeklinde ifade edilmektedir. Dünyanın oksijen bolluğu yönünden ilk üç yerinden biri olduğu tespit edilmiştir.İda Dağı (Kazdağı), dünyada mitoloji ve efsaneler Dağı olarak bilmektedir. Kazdağlarındaki üç efsaneden biri Yunan efsanesi (İlyada) diğerleri Sarıkız ve Hasan ile Emine’ nin aşk öyküler olan iki Türk efsanesidir. Yunan Mitolojisinde Paris’in Altın Elmayı Afrodit’e vermesi sonucu, dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Bilindiği gibi, bu güzellik yarışması getirdiği sonuçları itibarıyla, tarihte meşhur Troia savaşlarının çıkmasına neden olmuştur. Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesini birbirinden ayıran,antik çağlarda “İda Dağı” olarak anılan Kaz Dağı, Biga yarımadasının en yüksek kütlesidir.

Balıkesir Kazdağı Milli Parkı-2

Kaz Dağının üzerine yerleşmiş, kuzey-güney istikametine uzanan derin vadi ve kanyonları, flora ve fauna açısından zengin bir potansiyel arzetmekte, özellikle de bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik ana kaynak değerini oluşturmaktadır. Üst tabakada 600-700 rakımlar arasında Kızılçam hakimdir. Üst rakımlarda Karaçam, Kayın, Göknar asli ağaç türleridir. Kestane Meşe, Kızılağaç, Çınar ağaçları bulunmaktadır. Alt tabakada Sistus(Laden), Erika, Karaçalı, Böğürtlen, Sarmaşık bitkileri ile Kekik, Adaçayı, Sumak gibi tıbbi bitkiler açısından da çok zengindir. Milli Parkın bitki zenginliği ve doğal peyzaj değerlerini sunduğu vadilerde düzenlenen günübirlik kullanım alanlarında, günübirlik rekreasyonel hizmetler sunmaktadır. Milli Park mahalli yetkilerinin göstereceği kontrollü noktalarda çadırla ve karavanla konaklama yapılabilir.

Balıkesir Güre ve Kaplıcaları

Tarihi mitolojik zamanlara dayanan Balıkesir’e bağlı Güre beldesi; şifalı kaplıca suları, Kaz Dağı’nın bol oksijenli havası ve Sarıkız Şenlikleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken, doğayla iç içe olan tatil yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı olan Güre; Edremit Körfezi’nde, Akçay’ın 4 km yakınında bulunuyor. Belde; yazın muhteşem dağ ve deniz havasıyla, kışın antik çağlardan beri kullanıldığı keşfedilen kaplıca sularıyla, dört mevsim ziyaretçilerini ağırlamaktan memnun görünüyor. Güre’nin tarihi, yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda edinilen bilgilere göre binlerce yıl öncesine dayanıyor. Altınoluk-Ayvalık arasında yürütülen Ören-Adramytteion, Altınoluk-Antandros, Güre-Astyra kazı çalışmaları; Edremit Körfezi’nin antik çağlardaki yaşamına dair birçok bilgiyi su yüzeyine çıkarmakta. Güre Kaplıcası’nın mermer kabartmaları incelendiğinde ise, kaplıcanın Roma dönemi eserlerinden biri olduğu ortaya çıkmış. Astyra antik kent merkezinin yakınlarında bulunan kaplıcanın döneminin popüler şifalı, sıcak su kaynaklarından biri olduğu düşünülüyor. Ünlü antik çağ tarihçisi Amasyalı Strabon, kaplıca yakınlarında çamur banyosu yapılan yerlerin de bulunduğundan bahsediyor. Kaplıcanın bulunduğu bölgede 2007’de başlatılan kazı çalışmalarında, burada antik dönemden kalma bir hamam da keşfedilmiş. Yapılan onarım çalışmaları ile tarihe tanıklık eden yapının da dünya eserleri arasında yer alması bekleniyor.

Balıkesir Güre Kaplıcaları

Ayrıca, kazı alanının 1 km yakınında bir kiliseye ait izlere de rastlanılmıştır. Astyra antik yerleşim yerinin avcılık ve bereket tanrıçası Artemis’in kutsal alanlarından biri olduğu inanışı da mevcut. Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalarda ele geçirilen Afrodit sikkesi ise Güre’nin mitolojik geçmişine ışık tutan değerli parçalarından biri. Doymuş Tepesi ve kaplıca bölgesi arasındaki alanda ortaya çıkarılan nekropol kalıntıları, dor stilindeki sütunlar, porfirden yapılmış lahitler ve mermerden oyulmuş taşların da Astyra’nın binlerce yıl öncesine dayanan geçmişini ispatlayan önemli buluntulardır. Bölgede ele geçirilen pişmiş tuğla ve topraktan yapılmış çanak ve çömlekler; diğer eserlerle birlikte değerlendirildiğinde antik kentte yerleşimin M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya literatürüne Artemis Astyrene olarak geçmesi tesadüf olmayan Güreli Artemis’in heykeli, Güre Belediyesi tarafından Çanakkale yolu üzerinde Güre kavşağına dikilmiş. Beldeye gelen turistleri karşılayan tanrıça heykeli, yörenin tarihi geçmişine dair ilk ipuçlarını veriyor. Dünyanın Alp Dağları’ndan sonra oksijeni en bol 2. yeri olan Kaz Dağları; temiz havası ve uzun sahiliyle, Ege’nin kalabalığından uzaklaşmak isteyen tatilcilerin yaz aylarında en çok tercih ettiği beldelerden biri.

Sponsorlu Bağlantılar

Balıkesir Gönen

Balıkesir Gönen-11

MS II yy ait bulunan kitabelerde şehrin adı ‘Sıcak Su Şehri, Thermi’, hamamlarda ‘Granikaion Hamamları’ olarak geçmektedir. Bu kitabelerde, sıcak suyun şehir için önemli olduğu ve şifa dağıtan suyun insanlara sunulması için yardım yapan yönetici ve kişilerin isimleri belirtilmektedir. Uzun süre Bizans yönetiminde kalan bölge, 13 yy’da Anadolu Selçuklularının eline geçmiş, bu Devletin dağılmasından sonra Karesi Beyliği yönetiminde kalmış ve nihayet 1334 yılında Osmanlı idaresine katılmıştır. Doksan Üç Harbi denilen 1877-1878 Türk-Rus savaşının ardından Balkanlar’dan ve Kafkasya’dan çok sayıda Türk boyu göçmen olarak gelip Gönen’e yerleşmiştir. 1881 yılında Erdek’ten ayrılarak ilçe yapılmış, 1885 yılında Belediye teşkilatı kurulmuştur 6 Temmuz 1920 de Yunan işgaline uğramış, 6 Eylül 1922 de kurtarılmıştır.


Benzer Yazılar

Yorum (8)

 1. skay alex dedi ki:

  iz your mother betiful

 2. Hande Bozkaya dedi ki:

  Kozak yaylasında yaşayan biri olarak, Kozak Yaylası Balıkesir’e bağlı bir yerleşim yeri olmayıp,İzmir sınırları icerisindedir. Balıkesir ilçeleriyle çok yakın sınırları vardır ancak bu Balıkesir’in meşhur olduğu bir yer olarak anılmasını sağlamaz.

 3. Şahin K dedi ki:

  SELAM ÇUKULUTAM

 4. poker wheel dedi ki:

  Thanks for another excellent post. Where else may anyone get
  that type of information in such a perfect approach of
  writing? I have a presentation subsequent week, and I am on the look for such
  info.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?