Ana Sayfa » Bilecik » Bilecik’in Doğal Güzellikleri

Bilecik’in Doğal Güzellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bilecik’in Doğal Güzellikleri

Bilecik tarihi bakımdan çok zengin bir geçmişe sahiptir. Bilecik’de geçmişten günümüze birçok kaleler, camiler, kiliseler, ören yerleri, antik kentleri ve daha birçok tarihi yapılar mevcut. Bilecik’in bütün bu tarihi güzellikler bir bir görülmesi gereken yerlerdir ve keşke görebilsek. Ama bütün bunların dışında bir de Bilecik’in kendine özgü, fiziki şartlarından, bitki örtüsünden ve ikliminden kaynaklanan birçok doğal güzellikleri de bulunmakta. Bunlar genellikle yaylalar, şelaleler, göller, nehirler, dağlar ve daha neler neler…

Bilecik Kömürsu Yaylası

Bilecik Doğal Güzellikleri - Kömürsu Yaylası-1

Kömürsu Yaylası, Bilecik’in Bozüyük ilçesine bağlı olan doğal güzelliklerimizdendir. Bozüyük merkeze 28 kilometre mesafede olan bu yaylada köknar, karaçam, ardıç, kayın, kavak gibi birçok ağaç türü bulunmaktadır. Yaz gelince yeşile bürünen yaylada birçok çiçek türü de mevcut. Yaylada 4 yada 5 tane su kaynağı bulunmakta.

Bilecik Doğal Güzellikleri - Kömürsu Yaylası-2

Kış turizmi bakımından da önemli bir yere sahip olan Kömürsu yaylasının alanı yaklaşık 90 hektardır. Bunun yaklaşık 39 hektarı açık alandır. Geri kalanı ise ormanlarda kaplı ve bozuk zemine sahip. Yükseklik ise 1700 metredir.

Bilecik Sofular Yaylası

Bilecik Doğal Güzellikleri - Sofular Yaylası-1

Sponsorlu Bağlantılar

Sofular Yaylası, Bilecik’in Bozüyük ilçesine bağlı olan doğal güzelliklerimizdendir. Bozüyük merkeze 25 kilometre mesafede olan bu Sofular yaylasında köknar ve çam gibi ağaç türleri bulunmaktadır.

Bilecik Doğal Güzellikleri - Sofular Yaylası-2

Yüksekliği yaklaşık 1600 metre olan yayla 104 hektarlık alana sahip olup turizm bakımından önemli bir yerdir.

Bilecik Kamçı Yaylası

Bilecik Doğal Güzellikleri - Kamçı Yaylası

Sponsorlu Bağlantılar

Kamçı Yaylası, Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı olan doğal güzelliklerimizdendir. İlçenin Bozcaarmut köyünde bulunan bu Kamçı yaylasında genellikle çam ağacı bulunmaktadır. Kamçı yaylası genellikle kamp yeri olarak veya dinlenme mekanı olarak kullanılmaktadır. Yaylanın bağlı olduğu Bozcaarmut köyünün Pazaryeri ilçesine olan mesafesi ise 15 kilometredir.

Bilecik Selçik İçmeleri

Selçik İçmeleri, Bilecik’in Osmaneli ilçesine bağlı doğal güzelliklerimizdendir. İlçe merkezine mesafesi sadece 9 kilometre olan bu içmelere karayolunun yanı sıra demir yolu ile de ulaşabilirsiniz. 4 farklı çeşmeden akan bu içmeler mineral bakımından oldukça zengindir. Su sıcaklığı 15 derece ila 20 derece arasındadır.

Bilecik Doğal Güzellikleri - Selçik İçmeleri

Suyun debisi ise 1 litre/saniyedir. Mide rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, idrar yolları ve safra kesesi rahatsızlığı, bağırsak rahatsızlığı gibi rahatsızlıklara faydalı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca mesane ve böbrek taşlarının hem eritilmesinde hemde düşürülmesinde etkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilecik Söğüt Çaltı Kaplıcası

Bilecik Doğal Güzellikleri - Söğüt Çaltı Kaplıcası

Söğüt Çaltı Kaplıcası, Bilecik’in Söğüt ilçesine bağlı olan doğal güzelliklerimizdendir. İlçenin Çaltı beldesinde bulunan bu kaplıcanın kaynaktan olan mesafesi 30 kilometredir. İçeriği bikarbonatlı olan Söğüt Çaltı Kaplıcasının su sıcaklığı 38 derecedir. Saniyede 5 litre su akan bu kaplıcadan hem banyo amaçlı hemde içme suyu amaçlı faydalanılmaktadır. Faydalı olduğu belirtilen rahatsızlıklar deri, mide, romatizma, kadın hastalıkları, nevrit gibi rahatsızlıklar.

Bilecik Doğal Güzellikleri Foto Galeri


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?