Ana Sayfa » Bitlis » Bitlis’de Yapılacak Şeyler – Bitlis’de Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Bitlis’de Yapılacak Şeyler – Bitlis’de Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Sponsorlu Bağlantılar

Bitlis’de Bunları Yapın

Bitlis’de gitmeyi düşünüyorsanız ve Bitlis’e gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Bitlis’de yapmanız gerekenler. Bitlis’e gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Bitlis’de keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işe size fırsat.

İşte Bitlis’de Yapılacak Şeyler

Bitlis’in Nemrut dağı, Ahlat ilçesi, yöresel yemekleri, medrese ve camilerinden yaz ve kış mevsimi güzelliklerine kadar birçok özelliğe sahip bir ilimizdir.

* Doğa harikası Nemrut Dağı ve Nemrut Krater Gölü ; İlimize gelen kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır.

bitlis nemrut krater gölü-1

* Ahlat Kümbetleri ve Selçuklu Mezarlığı ; İlçede bulunan 14 Kümbet ve 200 dönümlük alanda yer alan Tarihi Selçuklu Mezarlığı İlimize gelenler tarafından mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

bitlis emir bayındır kümbeti_2

* Tarih ve Kültürün iç içe yaşandığı İl merkezinde bulunan Bitlis Kalesi,İhlasiye Medresesi,Şerefiye Camisi ve Kümbetler mimari özellikleri bakımından mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

* Büyük bir kısmı İlimiz sınırları içinde bulunan ve dört bir yanı doğal plaj niteliğindeki Vangölünün, çeşitli cilt hastalıklarına şifa sodalı sularında yaz mevsiminde deniz-kum ve güneşin keyfini çıkarma ayrıcalığını yaşamak gerekir.

* Kış aylarında Bitlis’e gelip de bütün canlılığıyla yaşanan kayak sporunun keyfini çıkarmamak olur mu?

Sponsorlu Bağlantılar

bitlis nemrut krater gölü-2

* Şerifbey tepesinden Bitlis’in, tarih ve doğanın kucak kucağa uyumunu seyretmenin zevkine doyum olmaz.

* Bitlis kültürünün önemli dinamiklerinden birini oluşturan düğünlerine denk gelindiğinde katılıp, geleneksel farklılıkları yaşamak gerekir.

* Yemek : İlimizi ziyaret edeceklerin mutlaka yemeden gitmemesi gereken yemeğimiz ülkemizde haklı bir üne sahip olan “Bitlis Büryan Kebabı”dır. Oğlak etinden yapılan bu yemeğimiz dört mevsim yenilebilir. Uykusundan fedakarlık yapabilenler sabah saat 05:00’te “Avşor” adı verilen yemeğimizi de tadabilirler.

Bitlis’e Gidipte Yapmadan Dönme

* Nemrut Dağı ve Nemrut Krater Gölü’nü görmeden,

Bitlis Nemrut Dağı

* Ahlat Kümbetleri ve Selçuklu Mezarlığı’nı görmeden,

* İl merkezinde bulunan Bitlis Kalesi, İhlasiye Medresesi, Şerefiye Camisi ve Kümbetleri ziyaret etmeden,

* Bitlis büryan kebabı ve avşor yemeden,

Sponsorlu Bağlantılar

* Kök boyalı dokuma kilimleri, Ahlat bastonu, Hizan fındığı, Adilcevaz cevizi, Mutki kara kovan balı ve küp peyniri almadan,

dönmeyin…


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?