Ana Sayfa » Çanakkale » Çanakkale Tarihçesi

Çanakkale Tarihçesi

Sponsorlu Bağlantılar

Çanakkale İli Tarihi

Eski bir tarihe sahip olan Çanakkale ile Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan ilerimizden birisidir. Çanakkale Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Çanakkale, Hellespontos ve Dardanel olarak da anılmaktadır. Çanakkale’nin bilinen en eski tarihi milattan önce 3000 yılı. Yani Çanakkale, milattan önce 3000 yılından beri yerleşim yeri olarak kullanılan bir bölge. Özellikle bronz devrinden donra önemli bir merkez haline geldi. Çanakkale bir geçiş yeri olduğu için kültür alışverişinin yoğunlaştığı bir bölge olmuştur.

Canakkale tarihi

Çanakkale’de yaşayan bilinen en eski halk, Kalkolitik döneminde yaşayan yerli halktır. Bu terli halk Beşiktepe ve Kumtepe bölgelerinde yaşamıştır. Bu yerli halktan sonra bu bölgede M.Ö. 1200’lü yıllara kadar Troya halkı yaşamıştır. Bu halktan sonra da çeşitli kavimler gelmiştir. En son Katalonyalıların elinde olan bu topraklar, Katalonyalılardan sonra Türklere bırakılmışlardır. Çanakkale, M.Ö. 7. yüzyılda Lydia Krallığı, M.Ö. 5. yüzyılda Pers Krallığı ardından da M.Ö. 334 yılında Makedonya kralı Büyük İskenderin hakimiyeti altına girmiştir.

Büyük İskender döneminden sonra bölgeyi hakimiyeti altına alan Roma ve Bizans İmparatorlukları dönemlerinde Çanakkale, limanları ile daha da önem kazanmıştır. Sonrasında ise Osmanlı topraklarına katılan Çanakkale, 18 Mart 1915 tarihinde destansı bir savaş ile Osmanlı yani Türkiye Cumhuriyeti’nin elinde kalmış ve günümüze gelmiştir.

Canakkale Boğazı

Sponsorlu Bağlantılar

Çanakkale coğrafi konumundan dolayı tarih boyunca ve halen de önemli bir noktadır. Karadeniz’i Ege Denizi’ne ve oradan da Akdeniz’e bağlayan iki kritik noktadan birisi olan Çanakkale Boğazı aynı zamanda Avrupa yakasını da Anadolu yakasına bağlayan önemli bir geçiş yeridir.

Çanakkale İlinin Adı Nereden Gelmiştir?

Osmanlı zamanında Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale boğazının en dar yerinin Rumeli tarafına Kilitbahir kalesini, Anadolu tarafına ise Sultaniye veya Çanak Kalesi olarak isimlendirilen kaleler yapılmıştır. Zaten Çanakkale ilinin ismi de bu kalelerden gelmektedir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?