Ana Sayfa » Çanakkale » Çanakkale’de Yapılacak Şeyler – Çanakkale’de Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Çanakkale’de Yapılacak Şeyler – Çanakkale’de Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Sponsorlu Bağlantılar

Çanakkale’de Bunları Yapın

Çanakkale’de gitmeyi düşünüyorsanız ve Çanakkale’ye gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Çanakkale’de yapmanız gerekenler. Çanakkale’ye gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Çanakkale’de keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işe size fırsat.

İşte Çanakkale’de Yapılacak Şeyler

Kaplıca Keyfi

Canakkale Afrodit_Kaplıcası

Şifalı sularında derman aramaya gelenlerle dolup taşan Afrodit Kaplıcası’na uğrayıp, sakin bir gün geçirebilirsiniz. Şifalı sularında derman aramaya gelenlerle dolup taşan kaplıcalar rivayete göre Afrodit tarafından bulunmuş. Tanrıça Afrodit tarihte bilinen ilk güzellik kraliçesidir. Cüzzam hastalığına yakalanarak güzelliği kaybolan Afrodit, Tanrı Zeus tarafından yanından uzaklaştırılır. İda Dağı’nda gezerken bir kurdun suyun çıktığı mağaraya girdiğini görür. Buradan çıkan 42°lik şifalı sularda hergün yıkanan Afrodit cüzzamdan kurtularak eski güzelliğine yeniden kavuşur. Afrodit Kaplıcaları’nda 5 kişilik bir havuz ile 5 tane küvetli banyo odası var. Su sıcaklığı 43°, Ph değeri 7’dir. Konaklama imkanı olan kaplıcalar çam, zeytin ve meyve ağaçları arasında sakin, sessiz ortamıyla huzur veriyor.

Bozcaada Gezisi

Canakkale Bozcaada

Dünyaca ünlü üzüm bağları, antik dönemlerden günümüze kadar uzanan sürükleyici tarihi, eski Rum evleriyle bezenmiş dar sokakları ve enfes koyları için Bozcaada kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Özellikle şaraba meraklıysanız, şarap tadımı yapmanız için ideal bir tatil yöresi.

Sponsorlu Bağlantılar

Gökçeada Gezisi

Canakkale Gökçeada

Tarihi ve doğal güzellikleri, yeşil ve mavinin kucaklaştığı koyları, manastırları, kiliseleri ve Grek kültürüyle yoğrulmuş eski rum köyleri için her yerini görmekte fayda var Gökçeada’nın.

Lagün Gölü

Canakkale Lagün Gölü

Gölde yaban ördekleri, kuğular, kazlar ve flamingolar var. Oldukça sakin bir atmosferi olan göle gezi düzenleyebilir, yürüyüş yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Tuzla Koyu’nda Deniz Molası

Upuzun kumsal ve içinde tek bir çakıl taşı bulunmayan sahile sahip burası. Üstelik denizi de berrak ve Ege’nin güney sahillerine göre daha az tuzlu.

Güzelyalı’da Rüzgar Sörfü

Çanakkale il merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Güzelyalı sahili hem denize girmek hem de rüzgar sörfü yapmak için en uygun yerlerden biri. Her zaman esintiye sahip olan bölgede deniz akıntılı olduğu için maalesef biraz soğuk. Buraya Çanakkale Merkez’den sürekli olarak dolmuş seferleri mevcut.

Sardalya Balığı

Çanakkale çevresinde en bol çıkan balık sardalya balığıdır. Sardalya her mevsim yenen bir balıktır. Özellikle yaz aylarında yağlanır. Izgarası mükemmeldir.

Peynir Helvası

Canakkale Peynir Helvası

Çanakkale’yle özdeşleşmiş bu yöresel helvanın mutlaka tadına bakmanızı öneririz. Taze peynir ve şeker ile yapılır. Normal ve fırınlanmış olmak üzere iki türü vardır.

Ayrıca;

*** Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitlikleri ziyaret etmeden,

*** Merkezdeki Çimenlik Kalesi’ne, Arkeoloji Müzesi’ne ve Aynalı Çarşı’ya uğramadan,

*** 5000 yıllık Troia Antik Kentine uğramadan,

Canakkale Truva Atı-1

*** Assos’da Athena Tapınağı’nı ve Hüdavendigar Camii’ni görmeden, Antik Limanda balık yemeden,

*** Tarihte ilk güzellik yarışmasının yapıldığı Kazdağları’nı gezmeden,

*** Gökçeada’da çamur banyosu yapmadan, peynir kayalıklarını, Marmaros Şelalesini, eski çamaşırhanelerini görmeden,

*** Bozcaada’nın muhteşem plajlarında yüzmeden ve koylarında dalış yapmadan,

Sponsorlu Bağlantılar

*** Çanakkale’nin meşhur Peynir Helvası’nı yemeden,

dönerseniz pişman olursunuz…


Benzer Yazılar

Yorum (3)

  1. efe_erişkin dedi ki:

    çok yetersiz

    • erişkin dedi ki:

      E sen de katkı yap o zaman. Yetersiz demen aslında çok yetersiz. Yeterli olacak bir katkı yapsana dostum.

  2. bence güzel bir yazı olmuş güzel konulara değinmişsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?