Ana Sayfa » Çorum » Çorum Gezilecek ve Görülecek Yerler

Çorum Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sponsorlu Bağlantılar

Çorum’da Nereleri Gezmelisiniz?

Çorum’a gidip gezilecek yerleri gezmeden dönerseniz yazık edersiniz. Oldukça fazla gezilecek ve görülecek yere sahip olan Çorum iline gidenler şimdiden listesini hazırlamalılar. Gitmeden önce nereleri gezip nereleri göreceğinin listesini yaparak Çorum’a gidince rahat eder.

Çorum Gezilecek Yerler ve Görülecek Yerler

Çorum Kargı Yaylası

Kargı ilçesinde bulunan bu yaylalar, ilçenin kuzeyinde bulunmaktadır ve son derece temiz ve yemyeşil bir doğaya ve tertemiz bir suya sahiptir. İl merkezine 140 km, ilçe merkezine ise 26 km mesafedeki bu yaylanın bulunduğu bölgede başka yaylalar da bulunmaktadır.

Çorum Kybele Kabartması

Ortaköy ilçesindeki bu kabartma, Kybele kabartmalarının en büyüğüdür. Hellenistik döneme ait olup İncesu köyü sınırındadır. Bir kayanın üzerine yontularak yapılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çorum Koyunbaba Köprüsü

Osmancık ilçesindeki bu köprü oldukça heybetli olup Kızılırmak Nehri üzerinde yer almaktadır. Anadolu’nun tanınan velilerinden olan Koyun Baba’dan ismini almaktadır. 1484 yılında yapımına başlanılan köprü 1489 yılında tamamlanmıştır. Bir hikayesi dahi bulunmaktadır. 19 gözlü olan köprünün uzunluğu 250 metre, genişliği 7.5 metredir.

Çorum Kalesi

İl merkezinde bulunan bu kale, Evliya Çelebi’nin Seyahatname kitabında da geçmektedir. Bu kalenin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ama yazılı belgelere göre M.S. 1577 yılını göstermektedir. Yani Bizans dönemine ait olduğunu belirtiyor. Ama Selçuklu mimarisi de mevcut. Evliya Çelebi ise bu kaleyi Sultan Kılıç Aslan’ın yaptırdığını söylüyor. Bu kalenin içindeki bir cami ve 42 konut halen yıkılmadan günümüze gelmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çorum Ulu Camii

Hemen her şehirde bir tane Ulu cami oluyor. Çorum’da da bir tane Ulu Cami var ve ziyaretçilerin uğradıkları tarihi bir yapı. Diğer adı Murad-ı Rabi Cami olan bu caminin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ama tahminlere göre Hayrettin Hazır tarafından yaptırılmıştır. Hayrettin Hazır, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın azat ettiği bir köle. Bu camide Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde geçmektedir.

Çorum Müzesi

Bir şehrin müzeleri mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Çünkü müzeler o şehrin tarihini en iyi şekilde anlatmaktadır. Hem arkeolojik hemde etnografik eserlere sahip müzedeki bu eserler Roma, Bizans, Hitit, Frig, Kalkolitik ve Eski Tunç dönemlerine aittir. Eserler arasında sikkeler, seramikler, heykeller, kalıplar, mühürler, vazolar, kaplar ve daha birçok.

Çorum Alacahöyük Tarihi Milli Parkı

Çorum tarihini en iyi şekilde göreceğiniz ve öğreneceğiniz bir milli parktır. Boğazkale ilçesine bağlıdır. Alaca ilçesine ise 15 km mesafededir. Çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan bu milli parkta Frigliler, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklulara ait kalıntılar vardır. Burası 1988 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Burada çıkartılan eserler Alacahöyük Müzesi ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmektedir.

Çorum Çatak Tabiat Parkı

İl merkezine 22 km mesafedeki bu park bir mesire yeridir. Çok sayıda ağaç türü ve hayvan türü bulunmaktadır. Huzurlu bir ortama sahiptir ve yürüyüş yapmak isteyenler için trekking parkuru vardır. Ulaşımı kolaydır ve eğer aceleniz yoksa burada biraz zaman geçirmeniz sizin adınıza güzel olur.

Çorum İncesu Kanyonu

İlin hemen hemen bütün doğal düzelliklerinin kesişim yeri olan bu kanyon doğa ile iç içedir. 12 km uzunluğunda olan kanyonun doğusunda Alan Dağları vardır. Kanyon boyunca Hellenistik döneme ait duvarlar vardır. Kamp yapmak, yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek için ideal bir yer.

Çorum Hattuşaş Antik Kenti

M.Ö. 17 yüzyıl ve M.Ö. 13. yüzyıllar arasında Hitit İmparatorluğunun başkenti olan bu bölge il merkezinin yakınlarında yer almaktadır. Şimdiki adı Boğazköy olan bu antik kentte ilk defa 1834 yılında Charles Texier tarafından kazı yapılmış ve yine aynı kişi tarafından bu bölge dünyaya duyurulmuştur. 1986 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine girmiştir. Fazla bahsetmeye gerek yok. Kısacası tarih seven birisi iseniz mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Sponsorlu Bağlantılar

Çorum’da Gezilip Görülecek Diğer Yerler

  • Çorum Alacahöyük Müzesi

  • Çorum Saat Kulesi

  • Çorum Veli Paşa Hanı
  • Çorum Boğazköy Müzesi
  • Çorum Kandiber Kalesi
  • Çorum Hitit Yolu
  • Çorum Abdullah Yaylası
  • Çorum İskilip Yaylaları

Çorum’da Gezilecek ve Görülecek Yerler Fotoğraf Galerisi


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?