Ana Sayfa » Diyarbakır » Diyarbakır’da Yapılacak Şeyler ve Diyarbakır’da Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Diyarbakır’da Yapılacak Şeyler ve Diyarbakır’da Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Sponsorlu Bağlantılar

Diyarbakır’da Bunları Yapın

Diyarbakır’a gitmeyi düşünüyorsanız ve Diyarbakır’a gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Diyarbakır’da yapmanız gerekenler. Diyarbakır’a gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Diyarbakır’da keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işte size fırsat. Diyarbakır denince akla ilk gelen şeyler karpuzu ve surlarıdır. Bunların yanı sıra Diyarbakır’ın tarihi yerleri, yöresel lezzetleri ve antik kentleri de Diyarbakır’a ayrı bir güzellik katmakta ve önem kazandırmaktadır.

İşte Diyarbakır’da Yapılacak Şeyler

Diyarbakır Tarihi Mekanlar

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları

Diyarbakır, binlerce yıllık bir tarihe sahiptir. Birçok medenyiyet Diyarbakır’ı yerleşim yeri olarak kullanmış ve her medeniyet içinde önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Zaten Diyarbakır’a gittiğinizde bunu göreceksiniz. Çünkü Diyarbakır’da birçok tarihi yapı bulunmakta. Diyarbakır’da yapacağınız aktiviteler arasında bu tarihi mekanları gezmeyi de ekleyin.

Ulu Camii

Ulu Camii

Bu tarihi yerlerden bazıları Diyarbakır Surları, Mesudiye Medresesi, Hz. Süleyman Camii, Birkleyn Mağaraları, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Ziya Gökalp Müzesi, Sipahiler Çarşısı, Asur Kalesi’dir.

Diyarbakır Bedesten ve Çarşıları

Bedesten ve Çarşıları

Bedesten ve Çarşıları

Sponsorlu Bağlantılar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Diyarbakır geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunun yanı sıra kervanlarında geçiş güzergahı olması sebebiyle geçmişte ticari bir merkez haline gelmiştir. Bundan dolayı birçok bedesten ve çarşılar kurulmuştur. Burada Diyarbakır’a özgü el sanatları ve işlemeler mevcut. En önemli çarşılarından birisi Sipahiler Çarşısıdır. Eğer Diyarbakır’a giderseniz burada bulunan bedesten ve çarşıları mutlaka gezin. Buralarda kendiniz ve sevdikleriniz için birçok şey bulabilirsiniz.

Diyarbakır Evleri

Diyarbakır Evleri

Diyarbakır Evleri

Diyarbakır’a gittiğinizde dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi Diyarbakır’a has evleridir. Enteresan ama bir o kadar da hayranlık uyandıran kendine özgü yapısı ile Diyarbakır evlerinin ayrı bir özelliği var.

Diyarbakır Yöresel Lezzetler

Kaburga Yemeği

Kaburga Yemeği

Sponsorlu Bağlantılar

Diyarbakır’ın simgelerinden olan Diyarbakır karpuzunun tadına mutlaka bakın. Ayrıca et ağırlıklı yöresel yemeklerinden de mutlaka tadın. Diyarbakır halkı yöresel yemeklerinde bol miktarda baharat kullanmaktadırlar. Denemeniz gereken yöresel lezzetlerden bazıları Kaburga, meyankökü şerbeti, ekşili dolma, cartlak kebabı, içli köfte ve ciğer kebabıdır.

Diyarbakır Olta Balıkçılığı

Dicle Nehri

Dicle Nehri

Bilindiği gibi Dicle Nehri Diyarbakır’dan da geçmektedir. Dicle Nehri’nin yanı sıra Deve Geçidi Barajı ve Karakaya Barajı da il sınırları içindedir. Bu üç bölgede olta balıkçılığı aktivitei yapmak için gayet elverişlidir.

Diyarbakır’a Gidince Yapmadan Dönmeyin

Diyarbakır’da bulunan Surları, Diyarbakır’ın Ulu Camisini, Keçi Burcunu ve İç Kaleyi gezmeden,

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları

Malabadi Köprüsüne uğramadan,

Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü

Tarihi Diyarbakır Evlerini görmeden,

Diyarbakır Evleri

Diyarbakır Evleri

Diyarbakır müzelerini gezmeden,

Ziya Gökalp Müzesi

Ziya Gökalp Müzesi

Kaburga yemeği yemeden ve meyankökü şerbeti içmeden,

Meyan Kökü Şerbeti

Meyan Kökü Şerbeti

Sponsorlu Bağlantılar

Diyarbakır hasırı satın almadan

Diyarbakır’dan dönmeyin…

Diyarbakır Yapılacak Şeyler ve Yapmadan Dönmeyin Foto Galeri


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?