Ana Sayfa » Edirne » Edirne Gezilecek ve Görülecek Yerler

Edirne Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sponsorlu Bağlantılar

Edirne’de Nereleri Gezmelisiniz?

Edirne’ye gidip gezilecek yerleri gezmeden dönerseniz yazık edersiniz. Oldukça fazla gezilecek ve görülecek yere sahip olan Edirne iline gidenler şimdiden listesini hazırlamalılar. Gitmeden önce nereleri gezip nereleri göreceğinin listesini yaparak Edirne’ye gidince rahat eder.

Edirne Gezilecek Yerler ve Görülecek Yerler

Edirne Gökçetepe Tabiat Parkı

Saros Körfezinin gizli kalmış güzelliklerinden olan br Marmara Denizi ile Ege Denizini birbirine bağlayan bu tabiat parkın havasının başta astım olmak üzere birçok rahatsızlığa da iyi geldiği belirtilmekte. Zira burada havada bulunan gazların uyumu inanılmaz. Keşan ilçesine bağlı olup buradaki suyun kendi kendini temizleme özelliği vardır. Son yıllarda yapılan düzenlemeler ile bu park, son derece kullanışlı bir hale geldi. Kamp alanları, restoranlar ve plajlar yapılarak ziyaretçilerin vargeçilmez uğrak yeri haline geldi.

Edirne Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği

Gerek yerli halk gerekse şehri dışından gelen ziyaretçilerin gözde yerlerinden olan bu şehitlik, 1912 ve 1913 yıllarındaki Balkan Savaşında şehit düşen 300.000 askerin ve yine 1913 yılında Sarayiçi’nde aç ve susuz bırakılarak hayatını yitiren 20.000 kişinin anısına yapılmıştır. 1939 yılında ise buraya Balkan Şehitler Anıtı dikilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi

Edirne’nin en merak edilen yerlerinden birisi olan bu müze Selimiye Külliyesinin Dar-ül Hadis Medresesinde bulunmaktadır. Merkez ikçeye bağlı olup sergilenen eserler Osmanlı çini seramikleri, cam eşyalar, silahlar, levhalar, Edirne Sarayı mutfak eşyaları v.s. Müzede birçok oda bulunmakta ve her oda da farklı bir koleksiyon sergileniyor.

Edirne Lozan Anıtı ve Müzesi

Bu müze Trakya Üniversitesinin Rektörlük binasının bahçesinde bulunmaktadır. Ziyarete açılış tairhi ise 1998 yılı. Bu müzenin yapılış amacı, Lozan Antlaşmasının Edirne için ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktıır. Burada göreceğiniz 3 farklı sütunlardan büyük olan Türkiye’yi küçük olanı Edirne’yi en küçük olan ise Karaağaç’ı temsil ediyor. Ayrıca bir tane kız figürü var. Bu figürün bir elinde Lozan Antlaşmasının belgesi dururken diğer elinde güvercin var.

Sponsorlu Bağlantılar

Edirne Ali Paşa Çarşısı

1560 ile 1565 yılları arasında yapılan bu çarşı Merkez ilçede olup tarihi bir çarşıdır. Şehirde bulunna Mimar Sinan eserlerinden birisi olan bu çarşının uzunluğu 300 metredir. Ayrıca içinde 100’den fazla dükkan var. 1997 yılında onarım yapılmış ve eski sahiplerine tekrar kiralanmıştır. ŞEhrin kapalı çarşısı olarak bilinir.

Edirne Rüstem Paşa Kervansarayı

1561 yılında yapıldığı tahmin edilen bu kervansarayı yaptıran kişi, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’ın eşi Rüstem Paşa’dır. Mimar Sinan eserlerinden olup 2 katlıdır ve büyük han ve küçük han olarak 2 bölümden oluşmaktadır. Günümüzde otel olarak kullanılmakta ve 102 oda ve 21 dükkan kapasitelidir.

Edirne Ergene Köprüsü

Son derece sağlam olan bu köprü dünyanın en uzun köprülerinden birisidir. Zira uzunluğu 1392 metredir. Şehrin Uzunköprü ilçesine adını veren bu köprüyü Osmanlı padişahlarından II: Murat yaptırmıştır. 1427 yılında yapımına başlanmış olup 1443 yılında bitirilmiştir. Köprü, adını aldığı Ergene Nehrinin üzerine yapılmıştır.

Edirne Hersekzade Ahmet Paşa Camii

Keşan ilçesinde bulunan bu caminin mimarisi son derece muazzam. 16. yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Caminin kitabesi olmadığı ya da günümüze ulaşamadığı için cami hakkında fazla bilgi yok. Cami kare şeklindedir ve kubbenin çapı 950 metredir.

Edirne Muradiye Camii

Merkez ilçesinde bulunan bu cami, gerçekten görülmeye değer. Caminin II. Murad’ın rüyasıyla bağlı olarak hikayesi dahi vardır. Caminin kitabesi günümüze ulaşamadığı için gerek yapılış yılı gerekse yapan mimar hakkında bir bilgi yoktur. Ama Selimiye Cami gibi ziyaretçisi oldukça fazladır. Caminin 3 adet kubbesi vardır.

Edirne Gala Gölü Tabiatı Koruma Alanı

Meriç Deltasında bulunan ve kuşların özgürce yaşadığı bir yerdir. Enez ve İpsala ilçeleri arasındadır ve neesli tükenmekte olan bir çok kuşa ev sahipliği yapmakta. 2005 yılından sonra milli park olarak da düzenlenmiştir. 6.000 hektarlık alanda kuşların şovunu izlemeye hazır olun.

Edirne Meriç Nehri

Balkanların en büyük nehilerinden olan Meriç Nehri, Bulgaristan’dan doğmaktadır. Edirne’den gerçerek Ege Denizine dökülen bu nehir 490 km uzunluğundadır. Özellikle bahar aylarından ve güneş batımından bir başka güzelliğe bürünür. Yerli halk bu duruma büyük ilgi göstermekte.

Edirne Ainos Antik Kenti

Enez ilçesinde bulunan bu antik kentin her noktası tarih kokmakta. Antik çağdaki bir çok yazarların kaynaklarında buranın ismi geçkmektedir. Enez Antik Kenti olarak da isimlendirilmektedir. Dünya çapında çok değerli bir çok eser çıkarılmıştır ve bazıları Edirne Müzesinde sergilenmektedir.

Edirne Müzesi

1925 yılında Atatürk’ün öncülüğünde kurulan bu müze çok zengin eserlere sahiptir. Arkeoloji müzesi olmasına rağmen etnografik eserler ve mezar taşları da vardır. Selimiye Caminin avlusundaki Dar-ül Hadis Medresesinde bulunmakta olup ikinci bölüm olan Etnokgrafya Müzesi bölümü 1936 yılında açılmıştır. Eserler Edirne Müzesine sığmayınca 1971 yılında hemen yanında Edirne Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi yapılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Edirne Selimiye Camii

Şehrin simgelerinden olan Selimiye Camiyi en sona sakladık. 1568-1574 yılları arasında yapılan ve Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan bu cami yıllara meydan okumaktadır. Tek kubbesinin olması Allah’ın birliğini simgelemektedir. Mimar Sinan çıraklık eseri olarak Şehzade Cami, kalfalık eseri olarak Süleymaniye Cami ustalık eseri olarak da Selimiye Cami olduğunu söylemiştir. Eğer imkanınız varsa Selimiye Camiye gelmeden önce Şehzade Cami ve Süleymaniye Camiyi görmenizi öneririz. O zaman Selimiye Caminin gerçekten bir ustalık eseri olduğunu anlarsınız.

Edirne’de Gezilip Görülecek Diğer Yerler

 • Edirne Üç Şerefeli Camii
 • Edirne Saroz İbrice Limanı
 • Edirne Adalet Kasrı
 • Edirne Eski Camii (Cami-i Atik)
 • Edirne II. Beyazid Camii ve Külliyesi
 • Edirne Saatli Medrese
 • Edirne Peykler Medresesi
 • Edirne Fatih Köprüsü
 • Edirne Bayezid Köprüsü
 • Edirne Meriç Köprüsü
 • Edirne Uzunköprü
 • Edirne Hafızağa Konağı
 • Edirne Arasta Çarşısı
 • Edirne Sağlık Müzesi
 • Edirne Sazlıdere Plajı
 • Edirne Gökçetepe Plajı
 • Edirne Mecidiye Plajı
 • Edirne Erikli Plajı
 • Edirne Karaincirli Plajı
 • Edirne Gülçavuş Plajı
 • Edirne Sultaniçe Plajı
 • Edirne Enez Plajı
 • Edirne Telli Çeşme

Edirne’de Gezilecek ve Görülecek Yerler Fotoğraf Galerisi


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?