Ana Sayfa » Edirne » Edirne’de Yapılacak Şeyler ve Edirne’de Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Edirne’de Yapılacak Şeyler ve Edirne’de Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Sponsorlu Bağlantılar

Edirne’de Bunları Yapın

Edirne’ye gitmeyi düşünüyorsanız ve Edirne’ye gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Edirne’de yapmanız gerekenler. Edirne’ye gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Edirne’de keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işe size fırsat. Edirne denince akla ilk gelen şeyler Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii, Kırkpınar Yaylı Güreşleri ve Meriç Nehridir. Bunların yanı sıra Edirne’nin tarihi yerleri, yöresel lezzetleri ve antik kentleri de Edirne’ye ayrı bir güzellik katmakta ve önem kazandırmaktadır.

Edirne’ye gittiğiniz zaman yapılacaklar listenize Saatli Medrese, Meriç Nehri, Peykler Medresesi, Edirne Müzesi, Ainos Antik Kenti, Tunca Nehri, Selimiye Arasta Çarşısı ve Ali Paşa Çarşısında gezmeyi, Deva-i misk tatlısından yemeği, misk sabunu ve peynir şekeri almayı mutlaka ekleyin.

İşte Edirne’de Yapılacak Şeyler

Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Ünü ülke dışına kadar yayılan Kırkpınar Yağlı Güreşlerini ülkemizde de duymayan yoktur herhalde. 600 yıldan fazla bir süredir yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri artık Edirne’nin simgelerinden birisi olmuştur. Bu güreşler Haziran ayının sonunda başlar ve Temmuz ayının başında sona erer. Dolayısıyla Edirne’ye en çok turistte bu dönemde gelmektedir. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde güreşecek pehlivanlar 3 gün boyunca güreş tutarlar ve üçüncü gün yapılan finallerde her kategorideki 1., 2. ve 3.’lere ödülleri verilir. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Unesco tarafından da “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesine alınmıştır.

Edirne Selimiye Camii

Selimiye Camii

Selimiye Camii

Selimiye Camii, bilindiği gibi Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Edirne’de bulunan dönemin Osmanlı padişahı 2. Selim tarafından yaptırılan bu camii, Mimar Sinan’ın ustalık eseridir. Selimiye Camii, 1568 yılında yapılamya başlanmış ve 1575 yılında yılında ibadete açılmıştır. Ama bu açılışı görmeye Osmanlı padişahı 2. Selim ömrü yetmemiştir. Selimiye Camii, Edirne’nin merkezinde bulunmaktadır. Selimiye Camii, tek bir kubbeden meydana gelir ve 4 minaresi, her minaresinde 3 şerefeden meydana gelir. Minarelerin yükseklikleri ise 85 metreyi bulmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Edirne Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsüde Edirne’nin simgeleri haline gelmiş yapıtlardandır. Yüzyıllardır Meriç Nehri üzerinde bulunan bu köprüde yürümenin keyfi bir başkadır. Özellikle ilkbaharın gelmesiyle Meriç Köprüsü ve çevresi harika bir manzaraya bürünür ve renkgarenk bir görünüme kavuşur. Eğer doğal güzelliklerin iç içe olduğu bu yerde doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız Meriç Köprüsünde vakit geçirmenizi tavsiye ederiz.

Edirne Kakava Şenlikleri

Kakava Şenlikleri

Kakava Şenlikleri

Kakava Şenlikleri, her senenin Mayıs ayında yapılır ve tıpkı bir bayram havasında geçer. Edirne’nin en eğlenceli şenliği olan Kakava Şenliklerinde herkes son derece coşkuludur. Kakava Şenlikleri Edirne’de yaşayan Romanların yaptığı şenliklerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Edirne’ye Gidince Yapmadan Dönmeyin

* Edirne’deki müzeleri görmeden,

 Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi

Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi

* Selimiye Camii’ni gezmeden,

Selimiye Camii

Selimiye Camii

* Ali Paşa Çarşısından alış veriş yapmadan,

Ali Paşa Çarşısı

Ali Paşa Çarşısı

* Meriç Nehri kenarında yemek yemeden,

* Edirne’nin yöresel lezzetlerinden beyaz peynirini, deva-i misk şekerini, badem ezmesini ve ciğer tavasını yemeden,

Ciğer Tavası

Ciğer Tavası

* Kırkpınar Yağlı Güreşlerini izlemeden

Sponsorlu Bağlantılar
Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

dönmeyin…

Edirne Yapılacak Şeyler ve Yapmadan Dönmeyin Foto Galeri


Benzer Yazılar

Yorum (1)

  1. Orçun dedi ki:

    yağlı güreşler izlenmeli 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?