Ana Sayfa » Denizli » Denizli’nin Neleri Meşhur?

Denizli’nin Neleri Meşhur?

Sponsorlu Bağlantılar

Denizli’nin En Meşhurları

Denizli’ye gezmeye gidecek yada Denizli hakkında meraklı olanlar için Denizli ilinin nelerinin meşhur olduğunu sizlere anlatıyoruz. Kısaca Denizli ilinin neleri meşhurdur diye sıralamak gerekirse;

Denizli birçok medeniyetin yerleşim kurduğu bir yerleşim yeri olduğu için sahip olduğu tarihi yerleri, kaplıcaları, doğal güzellikleri, yöresel yemekleri, giyim-kuşamları (v.b.) ile ülkemizin önemli bir ilidir. Denizli’nin Pamukkale Travertenleri, Ağlayan Kaya Şelalesi, Hierapolis Antik Kenti, Çaput Aşı, yoğurtlu patlıcan gömmesi, sıyırma, sura, kaçamak ve gındıra çorbası çok meşhurdur.

Pamukkale Travertenleri

Denizli Neleri Meşhur - Pamukkale Travertenleri

Denizli denince akla gelen ilk şeylerden birisi de Pamukkale’dir. Buradaki travertenler dünya çapında bir üne sahiptir. Turizm açısından Denizli şehrinin bile önüne geçen Pamukkale Travertenleri, ilin bir simgesi haline gelmiştir. Zaten dünya çapında bir ayrı bir öneme sahip olması UNESCO Dünya Miras Listesine girerek tescillenmiştir. Denizli’ye gidipte Pamukkale Travertenleri’ni gezmemek olmaz.

Ağlayan Kaya Şelalesi

Denizli Neleri Meşhur - Ağlayan Kaya Şelalesi

Sponsorlu Bağlantılar

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı olan Ağlayan Kaya Şelalesi, Denizli’nin önemli yerlerinden birisi. Diğer adı “Hocanın Yeri” olarak bilinen Ağlayan Kaya Şelalesi, içkisiz ve aile ortamının sağlandığı bir yer. Tam bir doğa harikası olan Ağlayan Kaya Şelalesi’nde alabalık tesislerine giderek harika manzara eşliğinde alabalık yiyebilirsiniz.

Hierapolis Antik Kenti

Denizli Neleri Meşhur - Hierapolis Antik Kenti

Tıpkı Pamukkale Travertenleri gibi Hierapolis Antik Kenti’de UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Hem Denizli’nin hemde ülkemizin önemli tarihi yerlerinden olan Hierapolis Antik Kenti, M.Ö. 190 yılında II. Eumenes tarafından yaptırılmıştır. Yunanca “Kutsal Şehir” anlamına gelen Hierapolis, Roma hakimiyeti döneminde yaşanan depremlerden sonra Roma mimarisiyle restorize edildi. Yani hem Yunan hemde Roma tarihi bir arada olan bir antik kent. Hierapolis Antik Kenti’nin girişinde “Medusa” figürü yer almaktadır.

Çaput Aşı

Denizli Neleri Meşhur - Çaput Aşı

Her yörede olduğu gibi Denizli’de de birçok yöresel yemekler bulunmakta. Bunların en başında da Çaput Aşı gelmektedir. Çaput Aşının içinde genel olarak bulunan malzemeler pirinç, et suyu, tereyağı, koruk suyu, kuzu eti, asma yaprağı ve gerekli baharatlar. Denizli’ye gittiğinizde denemeniz gereken tatlardan birisi.

Denizli Meşhur Yerleri ve Yemekleri Foto Galeri


Benzer Yazılar

Yorum (4)

 1. furkan dedi ki:

  çok güzel 100 alırım

 2. Aslisah bulut dedi ki:

  Furkan cok alirsin 100 heeeee

 3. kadem koksal dedi ki:

  Pamukkale traverterlerinin karsisinda ottoman house diye bir restaurant var yemekleri korkunç kotu yemek yenebilecek bi yer bulamadik biz .pamukkale traverterleri ve antik kent muhteşem

 4. rümeysa dedi ki:

  bu site çok güzel çok saol çok yardımcı oldun yapanın eline sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?