Ana Sayfa » Elazığ » Elazığ’ın Neleri Meşhur?

Elazığ’ın Neleri Meşhur?

Sponsorlu Bağlantılar

Elazığ’ın En Meşhurları

Elazığ’a gezmeye gidecek yada Elazığ hakkında meraklı olanlar için Elazığ ilinin nelerinin meşhur olduğunu sizlere anlatıyoruz. Kısaca Elazığ ilinin neleri meşhurdur diye sıralamak gerekirse;

Elazığ coğrafi konum itibariyle Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan illerden birisidir. Elazığ tarihinde farklı medeniyetlerin yaşaması sonucu bir takım tarihi yapılar bulunmaktadır. Ama gerek bu tarihi yapılar olsun gerek doğal güzellikleri olsun gerekse yöresel lezzetleri olsun Elazığ’a özgü bazı farklı durumlar mevcuttur.

Elazığı’ın en meşhur tarihi yerleri Hazar Gölü, Buzluk Mağaraları, Keban Barajı, Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, Harput şehri, Hazarbaba, Kayak Merkezi, Elazığ Batık Kenttir. meşhur yöresel lezzetleri ise Orcik, pestil ve çedene kahvesidir.

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

Türkiye’nin her ilinde olduğu gibi Elazığ’da da tarihe ışık tutan müzesi bulunmakta. Fırat Üniversitesi’nin Mühendislik Fakültesi içinde bulunan Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi binası 1982 yılından yapılmıştır. Bu tarihten önce Harput ilçesindeki Alacalı Camii içinde bulunmakta idi. Adından da anlaşılacağı gibi hem kazılarda ortaya çıkan tarihi eserler hemde etnografik eserler sergilenmektedir. Bu müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız Pazartesi günü dışında haftanın 6 günü 8:00 ila 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bu müze Elazığ’ın tarihini anlatan en güzel örnektir.

Elazığ Keban Baraj Gölü

Keban Baraj Gölü

Keban Baraj Gölü

Sponsorlu Bağlantılar

Keban Baraj Gölünü hemen herkes bilir. Elazığ’ın Keban ilçesinde bulunan ve ülkemizin ikinci yapay gölü olan Keban Baraj Gölü, Murat Vadisi boyunca uzanmaktadır. Gölün toplam uzunluğu ise tam 125 kilometre olup toplam alanı ise 64.100 hektardır. Burada balık tutma imkanınızda var. Bu göl, Keban Baraj yapıldıktan sonra oluşmuştur. Bundan dolayı Elazığ halkıda bu gölü mesire yeri olarak kullanmaktalar. Keban Baraj Gölünü kullanarak Elazığ’ın 3 ilçesine feribotla gidebilirsiniz.

Elazığ Hazarbaba Kayak Merkezi

Hazarbaba Kayak Merkezi

Hazarbaba Kayak Merkezi

Elazığ’ın Sivrice ilçesine bağlı olan Hazarbaba Kayak Merkezi türkiye’nin gelişmekte olan kış turizm yerlerinden birisidir. Adından da anlayacağınız gibi Hazarbaba Dağındada bulunan bu merkez, 1997 yılında kurulmuştur ve günü birlik ziyaretçilerin uğrak yeridir. Hazar Gölü bu merkezden sadece 6 kilometre mesafededir ve bu kayak merkezinde konaklamak için Hazar Gölü kenarında buunan oteli kullanabilirsiniz. Burada gerek amatör kayaçılar olsun gerekse profesyonel kayakçılar olsun rahatlıkla kayak yapabilecekleri pistler bulunmakta. Ulaşım ise zor değil.

Elazığ Hazar Gölü

Hazar Gölü

Hazar Gölü

Sponsorlu Bağlantılar

Hazar Gölü, yukarıda da bahsettiğimiz Hazarbaba Dağı ile Mastar Dağı arasında bulunmaktadır. Tektonik bir göldür. Elazığ-Diyarbakır karayolu üzerindedir. Burada hem su sporları yapabilir hemde karabalık ve aynalısazan gibi balık türlerini tutubilirsiniz. Bu gölde su berrak ve tuzsuzdur. Göl etrafında birçok tesis, kamu kurum ve kuruluşları, Turizm Bakanlığına ait konaklama yerleri vardır. Uzunluğu 22 kilometre, genişliği yaklaşık 6 kilometre ve en derin yeri ise 213 metredir. Hazar Gölü kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanmıştır. Güneybatısında Sivrice, kuzeybatısında Mollakendi, güneydoğusunda Akbuğday ve kuzeydoğusunda ise Gezin vardır.

Elazığ Buzluk Mağarası

Buzluk Mağarası

Buzluk Mağarası

Elazığ’ın Harput ilçesine bağlı olan Buzluk Mağarası, adından da anlaşılacağı gibi buzluk taşı isimli kayalıkların arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 200 metre derinliğe sahip Buzluk Mağarası aynı zamanda ülkemizin doğal güzelliklerindendir. Özellikleri bakımından Türkiye’de tek olan Buzluk Mağarasının benzerleri ise dünya genelinde çok azdır. En ilginç özelliklerinden birisi kış mevsiminde sıcak yaz mevsiminde ise dondurucu seviyede soğuk olmasıdır.

Elazığ Batık Kent

Batık Kent

Batık Kent

İsminden de anlaşılacağı gibi içinde batık bir kentin olduğu belirtilmektedir. Yapılan araştırmalar sonrası ortaya çıkarılan batık kent bu göle olan ilgiyi artırmıştır. Normal şartlarda zaten halkın uğrak yerlerinden birisi olan bu mekan Hazar Gölü’nün Kilise Adası civarında başlar ve Sivrice ilçesine kadar devam eder. Ama 1990 yılında batık kent olduğu ispatlanan bu mekan ayrı bir önem ve gizem kazanmıştır.

Elazığ Neleri Meşhur Foto Galeri


Benzer Yazılar

Yorum (4)

  1. sefa dedi ki:

    Keban barajı harika

  2. gizlikişi dedi ki:

    elazığ çok güzel ya ee inşanın sevdiği olunca…

  3. Gokhan dedi ki:

    Süper ? bir yer doğunun parisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?