Ana Sayfa » Hakkari » Hakkari’de Yapılacak Şeyler ve Hakkari’de Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Hakkari’de Yapılacak Şeyler ve Hakkari’de Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkari’de Bunları Yapın

Hakkari’ye gitmeyi düşünüyorsanız ve Hakkari’ye gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Hakkari’de yapmanız gerekenler. Hakkari’ye gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Hakkari’de keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işe size fırsat.

Hakkari denince akla ilk gelen şeyler Bercelan Yaylası, Meydan Medresesi ve Taşköprüdür. Bunların yanı sıra Hakkari’nin tarihi yerleri, yöresel lezzetleri ve antik kentleri de Hakkari’ye ayrı bir güzellik katmakta ve önem kazandırmaktadır.

İşte Hakkari’de Yapılacak Şeyler

Hakkari Kayme Sarayı

Kayme Sarayı

Kayme Sarayı

Kayme Sarayı, ulaşılan belgelere göre 1909 ve 1911 yılları arasında yaptılrılmıştır. Bu sarayı kimin yaptırdığı kesin olarak bilinmemektedir. Ama belgelere dayalı yapılan tahminlere göre Seyit Ubeydullah’ın oğlu Seyit Abdullan yaptırmıştır. Boyutları 24 X 18.8 metre olup 2 katlıdır. Kayme Sarayı’nın kuzey ve batı kısımları hariç diğer bölümlerin büyük bölümü yıkılmıştır. Sarayın zemininde ve 1. katında iki adet salon ve 4 oda bulunmaktadır. Odaların hem salona kapıları vardır hemde birbirlerine.

Hakkari Bercelan Yaylası

Bercelan Yaylası

Bercelan Yaylası

Hakkari’nin doğal güzelliklerinden olan Bercelan Yaylasında yeterince tesis kurulmadığından turizm açısından geri planda kalmış ve değerlendirilememiştir. Ama sizler isterseniz gerekli malzemelerinizi alıp çadır kurarak kamp yapabilirsiniz. Ayrıca hemen üstünde bulunan karlı dağlarda kayak yapma imkanınızda var. Tertemiz havası, rengarenk bitki örtüsü, açan çiçekler, buz gibi suyu ve daha birçok özelliği ile Bercelan Yaylası Hakkari’de görülmesi gereken yerlerden birisi.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkari Meydan Medresesi

Meydan Medresesi

Meydan Medresesi

İl merkezinin Biçer Mahallesinde bulunan Meydan Medresesi, 1984 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarılmasıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Yapım tarihi medrese girişindeki yazıda yazılmaktadır. H.1112, M.1700-1701 yılları. Boyutları 23.4 x 18.25 metre olan bu medrese 2 katlıdır ve avluya sahiptir. Medresenin batı bölümünde her katın 4 odası vardır ve her odanın duvarlarında pencereler, mangal, dolap nisleri ve ocaklar yerleştirilmiştir. Doğu bölümünde ise alt katta 3, üst katta 2 oda bulunmaktadır. Kuzey bölümünde mescit ve dershane bulunmaktadır.

Hakkari Taşköprü

Taşköprü

Taşköprü

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı olan bu köprü Şemdinli Deresi üzerinde bulunmaktadır. Taşköprü’nün ne zaman yapıldığına dair kesin bir tarih yoktur ama 19. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. 21.2 metre uzunluğunda 2.9 metre genişliğinde ve 10.8 metre yüksekliğindedir. Tek bir gözden meydana gelen bu köprü düzgün olarak kesilmiş taşlardan yapılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca gulul ve kepaye yöresel yemeklerinin tadına mutlaka bakın. Hakkari’den dönerken de Hakkari kilimlerinden ve ell örülen yünlü çoraplardan satın alın.

Hakkari’ye Gidince Yapmadan Dönmeyin

* Hakkari merkezde bulunan Meydan Medresesini gezmeden,

* Kayalar üzerine derin bir şekilde çizilmiş Kaya Resimlerini görmeden,

Kaya Resimleri

Kaya Resimleri

* Hakkari’nin yöresel lezzetlerinden tatmadan,

Yöresel Lezzetler

Yöresel Lezzetler

* Hakkari kilimlerinden almadan

Sponsorlu Bağlantılar
Hakkari Kilimleri

Hakkari Kilimleri

sakın dönmeyin…

Hakkari Yapılacak Şeyler ve Yapmadan Dönmeyin Foto Galeri


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?