Ana Sayfa » Kars » Kars’ta Yapılacak Şeyler ve Kars’ta Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Kars’ta Yapılacak Şeyler ve Kars’ta Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Sponsorlu Bağlantılar

Kars’ta Bunları Yapın

Kars’a gitmeyi düşünüyorsanız ve Kars’a gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Kars’ta yapmanız gerekenler. Kars’a gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Kars’ta keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işe size fırsat.

Kars denince akla ilk gelen şeyler Sarıkamış, Kars Kalesi, Kuyucuk Kuş Cenneti, Ani Harabeleridir. Bunların yanı sıra Kars’ın tarihi yerleri, yöresel lezzetleri ve antik kentleri de Kars’a ayrı bir güzellik katmakta ve önem kazandırmaktadır.

İşte Kars’ta Yapılacak Şeyler

Kars Ani Harabeleri

Ani Harabeleri

Ani Harabeleri

Ani Harabeleri, Kars sınırları içinde olup Ermenistan sınırında bulunan bir harabedir. Geçmişte bir yerleşim yeri olan ama şimdi terkedilmiş bir şekilde tarihi bir yapı olarak ömrünü sürdüren Ani Harabelerinin geçmişi yaklaşık 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Ani Harabeleri, İpek Yolunun en önemli duraklarından birisiydi. Kars’a gidipte Ani Harabelerini görmemek olmaz.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Artık Türkiye’nin hemen her şehrinde bir tane kayak merkezi bulunmakta. Kars’ta da faaliyete geçirilen kayak merkezi Sarıkamış’ta yapılmıştır. Sarıkamış’ın dondurucu soğuğuna aldırmadan keyifle kayak yapabileceksiniz. 2500 metre yükseklikte ve sarıçam ağaçlarına sahip ormanlık bir arazide kurulmuş bu kayak merkezinin sezonu Aralık ile Mart ayı arasıdır. Sarıkamış Kayak Merkezini diğer kayak merkezlerinden ayıran özellik sadece Alplerde görülen kristal kar olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kars Kalesi

Kars Kalesi

Kars Kalesi

Kars Kalesi, 1153 tarihinde o zaman Selçuklulara bağlı olan Saltuklu Sultanı Melik İzzeddin tarafından vezirine inşa ettirilmiştir.1386 yılında Timur tarafından harap edilen kale, 1579 tarihinde Osmanlı Devleti sultanı III. Murat tarafından tekrar inşaa ettirilmiştir. Kars Kalesi’ne İç Kale, Kars Merkez Kalesi veya Stadel olarak da adlandırılmıştır.

Kars Kuyucuk Kuş Cenneti

Kuyucuk Kuş Cenneti

Kuyucuk Kuş Cenneti

Kars sınırları içinde bulunan ve 219 hektar alana sahip Kuyucuk Gölünde 207 kuş türü yaşamaktadır. Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı olup Kars/Akyaka platosunda bulunan bu gölün denizden yüksekliği 1627 metredir. Kuyucuk Gölü kaynak suyu ile beslenmektedir. Etrafı bozkır olan ve çevresinde büyük ve küçük baş hayvanların otlatıldığı ve tahıl/yem bitkilerinin yetiştirildiği bu gölün en derin yeri ise 13 metredir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kars Yöresel Lezzetler

Yöresel Lezzetler (Umaç Helvası)

Yöresel Lezzetler (Umaç Helvası)

Ülkemizin her ilinde olduğu gibi Kars’ında kendine as yöresel yemekleri bulunmakta. Bunların en başında hörre çorbası, evelik, umaç helvası, kuymakhaşıl ve boşbaş gelir. Daha sayamadığımız birçok yöresel lezzete sahip Kars’a gittiğinizde bu tatlardan mutlaka tadın.

Kars’a Gidince Yapmadan Dönmeyin

* Kars Kalesine gezmeden ve şehri Kars Kalesinden izlemeden,

* Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı hamamları, Havariler Kilisesi gibi tarihi yapıları görmeden,

Havariler Kilisesi

Havariler Kilisesi

* Sarıkamış’ta kışın kayak yazın ise piknik yapmadan,

* Kars Müzesini görmeden,

Kars Müzesi

Kars Müzesi

* Kars Âşıklarının atışmalarını dinlemeden,

* Çeçil peyniri, tereyağı, kara kovan balı satın almadan

Sponsorlu Bağlantılar
Çeçil Peyniri

Çeçil Peyniri

sakın dönmeyin…

Kars Yapılacak Şeyler ve Yapmadan Dönmeyin Foto Galeri


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?