Ana Sayfa » Muğla » Muğla’da Yapılacak Şeyler ve Muğla’da Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Muğla’da Yapılacak Şeyler ve Muğla’da Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Sponsorlu Bağlantılar

Muğla’da Bunları Yapın

Muğla’ya gitmeyi düşünüyorsanız ve Muğla’ya gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Muğla’da yapmanız gerekenler. Muğla’ya gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Muğla’da keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işe size fırsat.

Muğla denince akla ilk gelen şeyler Bodrum, Marmaris, Milas, Fethiye, Datça gibi tatil yerleri başta olmak üzere Dalyan, Kelebekler Vadisi, Bodrum Kalesi, Kleopatra Plajı, Ölüdeniz ve eşsiz manzarasıdır. Bunların yanı sıra Muğla’nın tarihi yerleri, yöresel lezzetleri ve antik kentleri de Muğla’ya ayrı bir güzellik katmakta ve önem kazandırmaktadır. Ahtapotlu pilav, çökertme ve balıklen yöresel yemeklerinden sadece birkaçı.

İşte Muğla’da  Yapılacak Şeyler

Muğla Ölüdeniz

Ölüdeniz

Ölüdeniz

Göreceğiniz en güzel yerlerden birisi olan Ölüdeniz ismi ile sizleri korkutmasın. Ölüdeniz isminin verilmesinin sebebi buradaki denizde hiçbir kıpırtının olmaması. Ayrıca hiçbir yosun yoktur ve beyaz kumlar bulunmaktadır. Ölüdeniz’e giderken çam ağaçları bulunan bir ormandan geçiyorsunuz. Ormandan sonra ise sizi masmavi bir deniz karşılıyor. Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz’in ilçe merkezine olan mesafesi 14 kilometredir. Sahile kadar uzanan yeşil ile denizin mavisinin en canlı olduğu yerdir. 2006 yılında yapılan oylamada dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir.

Muğla Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Dik ve derin bir kanyonun dibinde bulunan Kelebekler Vadisi, adını Temmuz ve Eylül aylarında buraya gelen Jersey Tiger kelebeklerinden almaktadır. Kelebekler Vadisine gitmek için karadan tek bir yol ile gitme yolunuz var. Eğer isterseniz denizden de gelebilirsiniz. Kelebekler Vadisinde 35 tür gündeüz kelebeği, 40 tür gece kelebeği tespit edilmiştir. Çok az bilinen Kelebekler Vadisine gitmek isteyenler Ölüdeniz’den 30 dakikalık bir yolculuk ile de ulaşabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Muğla Dalyan

Dalyan

Dalyan

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesi özellikle tarihi ile dikkat çekmekte.Büyük İskender’den Romalılara, Bizanslılardan Osmanlı’ya kadar birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış Dalyan’da geride birçok tarihi yapı bırakılmıştır. Bunlardan birisi 300 yıllık Kaunos Kral Mezarlarıdır. Kendi adına para basacak kadar zenginliğe ulaşan Kaunos, Dalyan’ın simgesi haline gelmiştir. İztuzu Plajı da dünyanın gözde plajlarındandır. Zira İztuzu Plajı, caretta carettaların üretimi için koruma altına alınan bir plajdır.

Muğla Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

Sedir Adası’nda bulunan Kleopatra Plajı, altın sarısı kumsala ve eşsiz plajı ile oldukça popüler bir yer. Sedir Adası’na gitmek için teknelerle toplu halde gidilmektedir. Kleopatra Plajına gitmek ve gelmek biraz zahmetli olsada Kleopatra Plajına gittiğiniz zaman bütün zahmetinizi unutacaksınız. Adada alkol ve sigara satışı yasak. Çay ve kahve içmek isteyenler buradaki tesislerden faydalanabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Muğla Bodrum Halikarnas Antik Tiyatrosu

Halikarnas Antik Tiyatrosu

Halikarnas Antik Tiyatrosu

Tarihe damgasını vuran ve tarihin babası olarak isimledirilen Herodotos’un doğduğu yer olan Bodrum’da Halikarnas Antik Tiyatrosu da görülmeye değer tarihi yapılardan birisidir. Halikarnas Antik Tiyatrosunun tarihi M.Ö. 4. yüzyıl olduğu tahmin edilmektedir. Sonraki dönemde Romalıların buraya gelmesi ile Roma tarafından onarım yapıldığı tahmin edilmektedir.

Muğla Bodrum Kalesi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi

Bodrum’un simgesi haline gelen Bodrum Kalesi M.S. 15. yy da yapılmıştır. Rodos Şövalyeleri tarafından yaptırılan Bodrum Kalesi, St.Reder ismine yaptılrılmıştır. Bodrum Kalesi’nde İngiliz, Fansız, Alman, İtalyan ve Yılanlı olmak üzere 5 kule bulunmakta. Bodrum Kalesi’nin içinde bulunan ve dünyada nasir örneklerine rastlanan Sualtı Arkeoloji Müzesini de mutlaka görmeniz gerekmektedir.

Muğla’ya Gidince Yapmadan Dönmeyin

* Akyaka’da balık yiyip Kitesurf yapmadan,

* Yasak aşk kenti olarak bilinen Antik Stratonikeia’yı gezmeden,

* Muğla Müzesini gezmeden,

* Eski Muğla’nın dar sokaklarını görmeden,

* Muğla köftesinin tadına bakmadan,

Sponsorlu Bağlantılar

* Ormancı Türküsüne konu olan Belen Kahvesini görmeden

sakın dönmeyin…

Muğla Yapılacak Şeyler ve Yapmadan Dönmeyin Foto Galeri


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neyi İle Meşhur?