Ana Sayfa » Zonguldak » Zonguldak’da Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Zonguldak’da Yapmadan Dönmeyeceğiniz Şeyler

Sponsorlu Bağlantılar

Zonguldak’da Bunları Yapın

Zonguldak’a gitmeyi düşünüyorsanız ve Zonguldak’a gidince ne yapacağım diye merak ediyorsanız işte Zonguldak’da yapmanız gerekenler. Zonguldak’a gidip de yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri aşağıda sıraladık. Zonguldak’da keşke bunu da yapsaydım, keşke şuraya da gitseydim demek istemiyorsanız işe size fırsat.

Zonguldak Denince Akla Gelenler

Zonguldak Devrek Bastonları

Zonguldak denince akla ilk gelen şeyler Taş kömürü, Devrek Bastonları, Gökgöl Mağarası. Bunların yanı sıra Zonguldak’ın tarihi yerleri, yöresel lezzetleri ve antik kentleri de Zonguldak’a ayrı bir güzellik katmakta ve önem kazandırmaktadır.

Zonguldak’da Yapılacak Şeyler

Karadeniz’e kıyısı olması sebebiyle tabi ki birçok plaj mevcut. Denizi oldukça temiz ve güzel. Başta Filyos plajı, Karakum plajı, Kireçlik plajı, Uzunkum plajı, Sazköy plajı başta olmak üzere birçok plaj bulunmakta ve bu plajlardan birine yada bir kaçına mutlaka uğrayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Zonguldak’da yapılacak diğer bir aktivite ise rafting yapma. Bu konuda özellikle Devrek ilçesi öncü. Her ne kadar bölgede bu aktivite gelişmemiş olsa da Zonguldak’a gelen ziyaretçilerin yapmak istediği bir aktivite.

Eğer biraz huzur bulmak istiyorsanız doğa yürüyüşlerini deneyin. 3 kilometreden fazla uzunlukta olan yürüyüş yolu parkuru üzerinde ayrıca Harmankaya Şelalelerinde yer almakta. Bu yürüyüş parkuru ve Harmankaya Şelalesi Zonguldak merkeze de yakın sayılır.

Yapabileceğiniz diğer bir aktivite ise Zonguldak mağaralarını gezmek. Mitolojide Hades’in ölüler ülkesi olarak isimlendirilen Cehennem Ağzı Mağaraları ve Herkül (Karadeniz Ereğli), Cumayanı Mağarası ve Gökgöl Mağarası (Merkez), Çayır Köyü Su Mağarası (Çaycuma).

Cehennem Ağzı Mağaraları ve Herkül

Cehennem Ağzı Mağaraları ve Herkül

Sponsorlu Bağlantılar

Son olarak tabi ki damak tadınız yani yöresel yemekler. Başta osmanlı çileği, pirinçli börek, uğmaç çorbası, cevizli dolma, yaprak sarma, malay, tirit, lahana turşusu, çöpele, kabuklu fasulye, beyaz baklava olmak üzere birçok yöresel lezzetleri mutlaka tadın.

Gerek kendinize gerekse sevdiklerinize hediyelik eşya olarak satın alabileceğiniz birçok üründe mevcut. Akla ilk gelenler ise Devrek bastonu ve madenci heykelcikleridir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neyi İle Meşhur?